Kripto Para

Üç Ülke, CBDC ile Memleketler arası Ödemeler için Test Başlattı

İsveç, İsrail ve Norveç, memleketler arası perakende ve havale ödemelerini merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) ile gerçekleştirecek.

Dijitale ayak uydurmak isteyen ülkeler de finansal sistemlerini güncelleyerek yeni projeler geliştiriyorlar. Dünya genelinde, dijital paralar hakkında ortak bir düzenleme bulunmuyor. Fakat ülkeler, iş birliği yaparak farklı bir yol çiziyorlar.

İsveç, İsrail ve Norveç, Milletlerarası Ödeme İçin CBDC Projesi Başlattı

İsveç Merkez Bankası Riksbank tarafından yapılan açıklamada, İsveç, İsrail ve Norveç merkez bankalarının, Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements) ile ödeme yapacağı belirtildi.

Reuters‘te yer alan habere nazaran, üç ülke ortasında başlatılan test projesi, Memleketler arası Ödemeler Bankası ile milletlerarası perakende ve havale ödemelerini içeriyor.

uc ulke cbdc ile memleketler arasi odemeler icin test baslatti 0 SUDzHCW3

CBDC Nedir, Nasıl Çalışır?

Her CBDC, bir ülkenin mevcut prestiji parasının dijital bir temsilidir ve birebir biçimde çalışır. Birçok ülke kendi CBDC’leri üzerinde çalıştığı için çalışma formlarında farklılıklar bulunuyor. Lakin tıpkı temel modeli takip ediyorlar.

Ülkenin merkez bankası, federal hükümetin takviyesine sahip olan CBDC’sini çıkarır. Bu CBDC daha sonra çalışanlara ödeme yapmak yahut mal ve hizmet satın almak üzere süreçler için yasal ödeme aracı olarak kullanılabilir.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/uc-ulke-cbdc-ile-uluslararasi-odemeler-icin-test-baslatti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu