Sosyal Medya

Twitter’ın yeni stratejisi: Bu şahıslar para kazanmamalı!

Tanınan toplumsal medya platformu Twitter, Dünya Günü’nde ‘iklim krizini inkar eden‘ şahıslarla çaba ediyor. Her fikre sahip kullanıcının yer aldığı platformda, iklim kriziyle ilgili de çeşitli Tweet yer alıyor. Bu Tweet’lerden bir tanesi de iklim krizini inkar eden reklamlar.

Platform, bugün yaptığı açıklamada, iklim değişikliğini inkar eden ve propaganda yapan reklamları yasaklayacağını duyurdu. Bu atılımıyla şirket, çevresel krizin boyutun küçümsemeye çalışan kümelerin tesirini azaltmaya çalışıyor.

Şirket, ihlal konusunda Birleşmiş Milletler raporuna güvenecek

Twitter, uygulayacağı yeni siyasete nazaran, iklim değişikliği konusundaki ‘bilimsel fikir birliği’ ile çelişen reklamları yasaklayacak. Bu bahiste şirket, hangi reklamların kurallarını ihlal ettiği konusunda kararları bildirmek için Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli‘nin raporlarına güvenecek.

Şirket, bir blog yazısında, “İklim inkarcılığının Twitter’da para kazanmaması gerektiğine ve yanlış temsil eden reklamların iklim kriziyle ilgili değerli konuşmaları azaltmaması gerektiğine inanıyoruz.” dedi. Ayrıyeten “İklim değişikliği hakkında aldatıcı bilgilerin, gezegeni müdafaa gayretlerini baltalayabileceğinin farkındayız.” kelamlarını de ekledi.

twitterin yeni stratejisi bu sahislar para kazanmamali 0 FdSZ7h4e

Son vakitlerde teknoloji şirketler, yanlış bilgilerin yayılmasını sınırlamak için adımlar atarken, etraf hakkında da hakikat bilgilere teşvik ediyor. Dünya Günü’nde Twitter’ın yaptığı bu duyuru aktivistlerin, iklim değişikliği hakkındaki yanlış bilgilerle çok fazla uğraş etmedikleri tarafındaki tenkitlere bir cevap.

Twitter, geçen yıl kullanıcılarını iklim değişikliği hakkında emniyetli bilgilere yönlendiren bir özellik hayata geçirdi. Benzeri biçimde Facebook’ta, kullanıcıların iklim değişikliği hakkında gerçek bilgileri bulabilecekleri İklim Bilimi Merkezi‘ni kurdu.

twitterin yeni stratejisi bu sahislar para kazanmamali 1 uMLWzj4T

Tekrar de araştırmalar, iklim değişikliğini inkar eden kümelerin toplumsal medya şirketlerinin içerik denetleme sistemini atlattığını gösteriyor. Bir rapora nazaran, 6 Nisan 2021 ile 15 Kasım 2021 ortasında, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgi veren beş kişi, 600 milyondan fazla görüntüleme toplamayı başardı. Bu da, platformların mevzuyla ilgili adım atmasının nedeninin en büyük göstergesi olarak yer alıyor.

Pekala, siz Twitter’ın yeni siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/twitterin-yeni-stratejisi-bu-kisiler-para-kazanmamali

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu