Sosyal Medya

Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor

Kullanıcıların tecrübe kalitesine iyice yoğunlaşan Twitter, bir koruma kararı daha aldı. Bundan bir hafta evvelce kullananlara bildirimleri susturma yetkisi veren sosyal medya sitesi, şimdi de hesap sahiplerini rahatsız edebilecek olan mesajları amaç aldı.

Twitter saldırgan mesajlar amacıyla değişik bir filtre sistemi kullanacak
Twitter, bilinmeyen ama direkt olarak gelen mesajların taranması prosedürünü bir ismim daha öteye taşıyor. Rahatsız edici içeriklerin yaşattığı huzursuzluğu en düşük düzeye çekmek isteyen sosyal medya devi, filtre düzeneğinin detaylarını açıkladı.

Rencide edici kelimeler listesinde yer alan rastgele bir kelimeyi ya da kelimeleri sahibi olan mesajlar, “ek mesajlar” alanında yer alacak. Kullanıcılara çok da yabancı olmayan bu filtreleme düzeneğinin bir aynısını Facebook da kullanıyor.

Bu bağlamda hesap sahipleri Twitter’ın filtrelemiş bulunduğu mesajları, şayet isterlerse, görebilecek. Popüler mecra, insan müdahalesine lüzum kalmadan alakalı sorunu ortadan kaldırmak istiyor ve bunun amacıyla çok çaba sarf ediyor.

Twitter’ın destek hesabı, istenmeyen mesajların keyifli olmadığını ve direkt mesajlar kutusu ortamında tespit edilen ama göz önünde bulunulması arzulanmayan mesajları hem göz önünden çekmek adına hem de zihinden silmek adına bir filtre sistemini denediğini belirtti.

Sözlü tacizlere ve siber zorbalıklara maruz kalanlar, böylesine bir programın var olmasını en çok isteyenler arasında yer alıyor. Adı şimdilik konmamış filtrenin özellikleri neler?

— Herkesten direkt mesaj alma özelliğini açmış olan hesaplara “mesaj talepleri” adlı bir klasör açılacak. Tüm kullanıcılardan mesaj alabilen kişiler, bu klasör aracılığı ile takip etmedikleri bir hesaptan mesaj aldıklarında o mesajı burada görecekler.

— Bir “kalite filtresi” sistemi devrede olacak. Kalite filtresi yardımıyla mesaj talepleri klasöründe “düşük kaliteli” olarak tariflenen mesajlar tamamiyle ortadan kaldırılacak.

— Kalite filtresini kullanmayan bireyler, şüpheli mesajları göremeyecekler.

— Şüpheli mesajların ilk birkaç satırı gizlenecek ve geriye kalan satırlarda şu yazacak: “Bu mesaj saklı zira rahatsız edici bir içerik içeriyor olabilir.”

Son olarak Twitter, “yanıtları gizle” adlı bir özelliği daha test ediyor. Bu özelliğin amacı, kötü niyetli mesajların şikayet edilmesini kolaylaştırmak. Sizce Twitter’ın aldığı önlemler ne kadar yararlı?

İlgili Makaleler

18 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu