Sosyal Medya

Twitter’a milyonlarca dolarlık dev ceza!

Twitter, kullanıcılardan hesap güvenliğini sağlamak gayesiyle istediği bilgileri “hedefli reklamcılığa” alet ettiği için ceza ödeyecek. Bunu yaptığını 2019 yılında kabul eden şirket, telefon numaralarını ve iki faktörlü kimlik doğrulama için hesaba eklenen mail adreslerini amaçlı reklam sunmak için kullandığını açıklamıştı.

ABD’de tüketici haklarının korunmasından sorumlu olan Federal Ticaret Kurulu (FTC), Twitter’ın bu tavrını “aldatıcı” olarak nitelendirerek, 2011’de yapılan bir düzenlemeye muhalif davrandığını belirtti. 140 milyon kişinin bilgilerini müsaadesiz bir halde kullandığı belirtilen toplumsal medya şirketi, yaptırıma maruz kaldı.

Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek

Federal Ticaret Komitesi, Twitter’a 150 milyon dolar para cezası verildiğini açıkladı. Ayrıyeten aldatıcı usullerle topladığı kullanıcı bilgilerinden kâr elde etmesini de yasakladı.

twittera milyonlarca dolarlik dev ceza 0 RUsUlGkz

Hususla ilgili üst seviye isimlerden de açıklama geldi. FTC Lideri Lina Khan, 140 milyondan fazla kişinin etkilendiği bu skandalın Twitter’ın birincil gelir kaynağını artırdığını belirterek şöyle konuştu:

“Şikayette belirtildiği üzere, Twitter, güvenliği mazeret ederek kullanıcılardan bilgiler topladı. Fakat daha sonra, reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için de bu datalardan faydalanmıştır.”

ABD Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta ise, “150 milyon dolarlık ceza, Twitter’a yönelik savların ciddiyetini yansıtıyor. Ve bugün önerilen mutabakatın bir sonucu olarak uygulanacak yeni tedbirler, kullanıcıların kapalılığını tehdit eden daha fazla aldatıcı taktiklerin önlenmesine yardımcı olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Para cezasına ek olarak uygulanan başka yaptırımlar:

  • Twitter’ın aldatıcı bir formda toplanan datalardan yarar sağlaması yasaklanmıştır.
  • Kullanıcıların telefon numaralarını vermelerini gerektirmeyen taşınabilir kimlik doğrulama uygulamaları yahut güvenlik anahtarları üzere öteki çok faktörlü kimlik doğrulama sistemlerini kullanmalarına müsaade verilmelidir.
  • Kullanıcıları, hesap güvenliği için toplanan telefon numaralarını ve e-posta adreslerini, reklamları onlara hedeflemek ve Twitter’ın zımnilik ve güvenlik denetimleri hakkında bilgi sağlamak için berbata kullandığını bildirmek.
  • Şirketin başka şeylerin yanı sıra yeni eserlerin potansiyel kapalılık ve güvenlik risklerini incelemesini ve ele almasını gerektiren kapsamlı bir kapalılık ve bilgi güvenliği programı uygulamak ve sürdürmek.
  • Çalışanların ferdî datalarına erişimini sınırlamak.

Sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/twitter-a-milyonlarca-dolarlik-dev-ceza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu