Twitter, Devlet Kurumlarına Yeni Özellik Getirecek

3 dk


Twitter, devlet kurum ve kuruluşlarına yeni bir etiket getiriyor. Bu etiketle beraber kullanıcılar, bu hesapları başkalarından ayıt edebilecekler. Twitter’ın yeni özelliği, şu an amacıyla birtakım ülkelerde kullanılmaya başlayıp gelişen dönemlerde daha çok yere yayılacak.

Dünyanın en tanınmış sosyal ağlarından bir tanesi olan Twitter, yeni bir karar aldığını açıkladı. Twitter’ın aldığı yeni karar ile devlet kurum ve kuruluşlarının resmi Twitter hesaplarına yeni bir etiket geliyor. Kullanıcılar bu sayede, alakalı hesabın bir ülkenin yönetim organına ait olduğunu daha basit bir şekilde anlayabilecekler.

Twitter doğrulusunda oluşturulan açıklamalara göre yeni etiketler, dünyanın her yerine eş vakitli olarak getirilmeyecek. Platform bunun yerine, ülkelerdeki devlet kurumlarına etap etap etiket dağıtması yapacak. Bu özelliğin şu an amacıyla Çin, ABD, Birleşik Krallık, Rusya ve Fransa’da döneme gireceği ifade ediliyor. İlerleyen dönemlerde de bu etiketlerin kapsamı biraz daha genişleyecek.

Twitter’ın yeni etiketleri işte böyle olacak

Twitter, bu tür bir adımın kullanıcıların daha şuurlu kararlar vermelerini sağlayacağını ifade ediyor. Hem de bu etiketlerin bütün devlet kurum ve kuruluşları amacıyla kullanılmayacağını ifade eden yetkililer, Twitter’da tartışmalara husus olacak kurum ve kuruluşlara kendisini adamış gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir etiketi bulunuyorken ABD Hazine Bakanlığı’nın bu tür bir etikete gereksinimi olmayacak.

Twitter’ın yeni özelliğindeki etiket kategorilerinden bir tanesi de devletlerin medya organları ile alakalı. Şöyle ki bir ülkenin resmi haber kaynağı, bundan sonra Twitter doğrulusunda etiketlenecek. Fakat editoryal bağımsızlığı olan fakat hükümet yanlısı haber kaynakları, bu tür bir etikete sahip olmayacaklar. Hem de devletlerin resmi haber kaynaklarının tweetleri bundan sonra önerilmeyecek. Haber kaynakları demişken, Twitter’ın bu hususta da bir çalışmasının olduğunu belirtmek gerekiyor.

Twitter, esasen bir vakit evvelce çevresel haber kaynaklarının reklam alarak kullananlara ulaşmalarını engellemişti. Görünüşe göre şimdi, bu tür hesapların ön plana çıkmaları da kısıtlanacak. Fakat bunun nasıl uygulanacağı ve kullanıcıları nasıl etkileyeceği şimdilik bilinmiyor.

Twitter, bu tür bir çalışmayı sağlayan ilk platform değil. Geçtiğimiz dönemlerde Facebook ve YouTube gibi platformlarda da benzer bir uygulamaya geçiş yapmışlardı. Twitter’ın uygulamaya koyduğu programın ilgi çeken yanıysa devletin medya organlarının bundan sonra önerilenler arasına girmeyecek olması. Bu tür bir çalışma, daha evvelce hiçbir büyük sosyal ağ doğrulusunda yaşama geçirilmemişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
7 Paylaşım, 53 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir