Sosyal Medya

Twitter,250 Milyon Para Cezasına Maruz Kalabilir!

15 Temmuz 2020 tarihinde saldırıya uğrayan Twitter, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi yüzünden vakit kaybetmeye devam ediyor. Birçok kullanıcının güvenini sarsan popüler sosyal medya mecrası, toplam gelirinin bir kısmından mahrum kalabilir.

Twitter iki faktörlü kimlik doğruluğunu sağlama sistemi yüzünden sıkıntıda

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, Federal Ticaret Komisyonu doğrulusunda aldığı bir şikayet dilekçesi yüzünden Twitter’ın büyük bir para cezasına çarptırılabileceğini açıkladı. 14 senelik platformun prestiji bir kez daha risk altında.

Hatırlanacağı üzere Twitter’a 2013 – 2019 yılları arasında üye olan ve iki faktörlük kimlik doğruluğunu sağlama sisteminden yararlanan birtakım kullanıcıların e-posta ve telefon numarası gibi özel verileri reklamlardan gelir elde eden bireylerin eline geçmişti. Twitter yönetimi, bu hali bir talihsizlik olarak nitelendirmişti.

twitter teknobizdeyiz
Twitter,250 Milyon Para Cezasına Maruz Kalabilir! 4

Bu talihsizlik yüzünden mağdur olan kullanıcılar, reklam şirketlerinden onlarca mesaj aldığını söylemişti ve bu şirketlerin onları nasıl bulduğunu merak etmişti. Twitter’ın sahibi olan Jack Dorsey, reklamlardan gelir elde eden bireylerin reklam listeleri ile bu sistemi emniyet hedefi ile kullanan kullananlara ait olan bulguların yazılımsal bir hata yüzünden hata sonucu eşleştiğini söylemişti.

Birçok siber emniyet uzmanı, Twitter’ın bunu bilerek yaptığını ve kullananlara ihanet ettiğini belirtiyor. Buna ek olarak Jack Dorsey’in 2011 senesinde Federal Ticaret Komisyonu ile yaptığı mutabakat anlaşmasını ihlal ettiği söyleniyor.

twitter iki faktörlü doğrulama teknobizdeyiz
Twitter,250 Milyon Para Cezasına Maruz Kalabilir! 5

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, Twitter’ın bu nedenlerden dolayı 250 milyon dolar para cezasına çarptırılabileceğini açıkladı. Twitter ise bu cezanın 150 milyon dolar ila 250 milyon dolar arasında olacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu