Twitch, Irkçı Kelime Kullananları Engelleyeceğini Söyledi

2 dk


Amazon’un sahibi bulunduğu Twitch, platformundaki ırkçı söylemlerle alakalı aldığı yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre sitede Konfederasyon Bayrağı ve siyah surat kullanmak engellenme nedeni olacak.

Popüler yayın platformu Twitch, hakaret söylemleri politikasında değişikliğe gitti. 22 Ocak tarihiden itibaren uygulanmaya başlanacak olan bu politikanın ana odak noktası cinsel tacizler olsa da ırkçı iftiralar ve açıklamaları da kapsayacak.

Twitch resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngilizcede siyahileri aşağılama ve hakaret olarak kullanılan, “N-Word” olarak geçen kelimeye karşı müsamaha göstermeyeceklerini dile getirdi. Hem de bu sözcüklerin değişik telaffuzları amacıyla de durumun aynı bulunduğu belirtildi. Bu kuralın Twitch’teki sohbet alanı amacıyla de geçerli bulunduğu ve bu bireylerin de otomatik olarak engelleneceği belirtildi.

Twitch’in sözlü taciz tedbirleri

Platform, N sözcüğü ile alakalı kararından önce de genelde karşı türden beklediğini almak amacıyla her türlü hareketi yapacak şahıslara söylenen “simp” sözcüğünün kullanımını da yasaklamıştı. Platform doğrulusunda alınan bu karar, kullanıcılar arasında da detaylı tartışmalara yol açmıştı.

Bazı kullanıcılar, bu kelimenin olumsuz yan anlamının artık kaybolduğunu ve artık sadece şaka olarak kullanıldığını iddia etti ancak Twitch, kullanıcılarından gelen bu yorumlara pek de kulak asmadı.

Twitch’in ırkçı söylemler konusu ile alakalı tedbir aldığı tek şey N sözcüğüni yasaklamak olmadı. Buna benzer şekilde başka ırkçı söylemleri kullananların da engelleneceği dile getirildi. Hem de ABD’de ırkçılıkla birleşmiş olan Konfederasyon Bayrağı’nın ve siyah surat kullanımının da engellenme nedeni bulunduğu belirtildi.

Twitch’in getirdiği yeni kurallar, 22 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Platform, yeni politikalarını daha net bir şekilde aktarmak ve gelen soruları cevaplamak amacıyla 20 Ocak tarihinde “Creator Camp” düzenleyecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

63
8 Paylaşım, 63 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir