Türkiye’nin En İtibarlı Meslekleri Neler?

3 dk


En son 5 sene önce oluşturulan Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması güncellendi ve bir kez daha Türkiye’nin en çok itibarlı ve en az itibarlı mesleklerini meydana koydu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lütfi Sunar doğrulusunda oluşturulan Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması’nın 2020 neticeleri yayınlandı. 26 ilde 2 bin 711 kişiyle yüz yüze oluşturulan görüşmeler ile şekillenen incelemede 133 değişik mesleğe, 1 ila 100 arasında itibar puanı verildi.

Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması’nın 2020 neticeleri, aynı incelemenin beş sene önceki neticeleri ile de karşılaştırıldı ve böylelikle mesleklerin son beş sene içersinde nasıl bir itibar kaybı/kazanımı hayat sürdürdükleri meydana konuldu. Hem de incelemeye göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 71’i, işinin değerine ideal olduğunu düşünüyor.

Türkiye’nin en itibarlı 10 mesleği

 1. Tıp doktorluğu
 2. Hakimlik
 3. Üniversite profesörlüğü
 4. Pilotluk
 5. Büyükelçilik
 6. Valilik
 7. Diş hekimliği
 8. Yüzbaşılık
 9. Generallik
 10. Avukatlık

Türkiye’nin en az itibarlı 10 mesleği

 1. Ütücülük
 2. Ayakkabı boyacılığı
 3. Çöpçülük
 4. Seyyar satıcılık
 5. Kapıcılık
 6. Falcılık
 7. Gündelik temizlikçilik
 8. Hamallık
 9. Düzensiz işlerde işçilik
 10. Dansözlük

Mesleklerin itibar sıralaması

2020 neticeleri ile 2015 senesinde oluşturulan incelemenin neticeleri ele alındığında milletvekilliğinin 11 sıra, belediye başkanlığının 5 sıra, muhtarlığın 25 sıra, Kasiyerliğin 16 sıra, ofis elemanlığının 20 sıra, sekreterliğin 27 sıra, resepsiyonistliğin 14 sıra, stüdyo fotoğrafçılığının da 21 sıra yükseldiği görülüyor.

Aynı karşılaştırmada konumunu kaybeden mesleklere baktığımızda ise bir evvelceki incelemede 4. sırada yer alan öğretmenliğin 10 sıra, eczacılığın 13 sıra, maden işçiliğinin 46 sıra, çiftçiliğin 43 sıra, imamlığın 37 sıra, mandıracılığın 34 sıra, vinç operatörlüğünün ise 31 sıra gerilediğini görüyoruz.

Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması 2020, değişik cinsiyetlerin mesleklere bakış açısını da meydana koyuyor. Zira kadınlar; psikologluk, milletvekilliği, aktristlik, müzisyenlik, astsubaylık ve avukatlık gibi mesleklere erkeklere oranla daha yüksek puanlar verirken erkekler; ayakkabı boyacılığı, hamallık, vinç operatörlüğü, futbolculuk, imamlık gibi mesleklere kadınlardan daha çok puan verdi.

Araştırmaya göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 71’i gerçekleştirdikleri işin değerlerine ideal olduğunu; yüzde 70’i ise çalışmasının iş yerinde takdir gördüğünü düşünüyor. Bununla beraber iştirakçilerin yarısı işinin sağlığını olumsuz etkilediğini, yüzde 61’i de işini yalnızca para amacıyla yaptığını ifade etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
6 Paylaşım, 47 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir