Genel

Türkiye’de şu an saat kaç?

Dünyanın çoğu yerinde bugün itibarıyla yaz saati programına geçildi. Teknolojik aletlerin bir alanı kendi kendine saatleri ileri alınca baş karışıklığı başladı. 29 Mart’da Avrupa yaz saati programına geçerken, Türkiye kış saati programına geçmediği amacıyla saatlerde bir farklılık olmadı.

Vatandaşlar şimdi Saat kaç? Türkiye’de şu an saat kaç? Saatler ileri alındı mı? sorularına cevap arıyor.


Türkiye’de saat kaç sorusu vatandaşlar doğrulusunda araştırılmaya devam ediyor. Avrupa’da yaz saati programından yaz saati programına geçilmesi ile gece yarısından itibaren saatler 1 saat ileri alındı. Sabahın erken saatlerinde vatandaşlar ise saatler geri alındı mı sorusuna cevap aramaya başladı. 2016 seneından beri sabit saat programında yer alan Türkiye’de geçen senelerde da telefonlar ve bilgisayarlar saatlerini otomatik olarak ileri alarak baş karışıklığına sebep olmuştu. Peki şu anda saat kaç?

Türkiye’de saatler geri alınmadı. Doğru saati öğrenmek amacıyla TRT resmi internet sitesini ya da manuel saatlerinizi (kol saati, duvar saati vb.) denetim edebilirsiniz.

GMT yani Greenwich Mean Time, başlangıç meridyeni olarak Londra’nın güney doğusundaki Greenwich banliyösünden alır. UTC ise eş güdümlü evrensel vakit olarak tariflenir ve atomik olarak hesaplamaları yapılır ve güneş vakitına göre hesaplananan GMT’den daha hassastır. Fakat GT ile arasındaki fark gerektiğince küçüktür ve günlük tüketimi etkilemez.

Şuan saat kaç?
Türkiye’de saatler geri alınmadı. Doğru saati öğrenmek amacıyla TRT resmi internet sitesini ya da manuel saatlerinizi (kol saati, duvar saati vb.) denetim edebilirsiniz.

Saatler ileri alındı mı?
Elektronik aletlerini saatlerin ileri ya da geri alınması halinde saat karmaşasını her sene iki defa yaşıyoruz. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bu sene ve her sene ileri saat (sabit saat) programı devam edecek.Türkiye sabit saat programına geçti ve otomatik saate ayarlı elektronik aletler saatleri ileri aldı.

Saatler ileri alıncak mı?

Türkiye’de yaz saati programı 2016’dan bu yana devam ettiği amacıyla saatler bir saat ileri alınmıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, gün ışığından daha çok yararlanmak hedefiyle yaz saati programı her sene sene boyu sürdürülecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu