Gündem

Türkiye’de Konut Fiyatları Yüzde 134 Artarken, En Çok Fiyat Artışı Yaşanan Vilayet İstanbul Olmadı!

Konut fiyatlarındaki artışlar ana gündem unsurlarımızdan biri olurken, Türkiye’de satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 134,3 arttı.

sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü raporuna nazaran, konut talebinde ve fiyatlarda artış yaşandı.

turkiyede konut fiyatlari yuzde 134 artarken en cok fiyat artisi yasanan vilayet istanbul olmadi 0 Wnhnjycw

betam.bahcesehir.edu.tr

BETAM’dan yapılan açıklamaya nazaran, geçen yılın Mart ayına nazaran Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 134,3 artarak 8.656 TL oldu. Satılık konut ilan m2 cari fiyatları birebir devirde İstanbul’da yüzde 159,3, Ankara’da yüzde 116,6 ve İzmir’de yüzde 119,3 arttı. Böylelikle, ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 12.805 TL, Ankara’da 5.545 TL, İzmir’de ise 9.722 TL oldu.

İlan satış fiyatları Mart ayında da geçen yılın birebir ayına nazaran bütün büyükşehirlerde artmıştır.

turkiyede konut fiyatlari yuzde 134 artarken en cok fiyat artisi yasanan vilayet istanbul olmadi 1 yZk4jwRT

betam.bahcesehir.edu.tr

2020 Mayıs’tan itibaren daima artan ülke genelindeki gerçek konut fiyat endeksi, Mart ayında da yükselerek 136,3’e ulaşmıştır (Şekil 3) 1 . Endeksin bu düzeyi satılık konut gerçek fiyatlarının 2017 Eylül devrindeki bedelini yüzde 36,3 aştığını göstermektedir.

turkiyede konut fiyatlari yuzde 134 artarken en cok fiyat artisi yasanan vilayet istanbul olmadi 2 LvPSeLRU

betam.bahcesehir.edu.tr

2021 Aralık-2022 Şubat periyodunda satılık konut gerçek fiyatlarındaki artış suratı yüzde 40- 42 ortasındaydı. Mart ayında ise yıllık gerçek fiyat değişimi geçen aya nazaran besbelli bir yükselişle yüzde 45,4 olmuştur.

turkiyede konut fiyatlari yuzde 134 artarken en cok fiyat artisi yasanan vilayet istanbul olmadi 3 HtTteues

betam.bahcesehir.edu.tr

Pandeminin birinci tesirlerinin görüldüğü üç aylık devirde konut talebi yaklaşık yüzde 30 oranında düşmüştür. Lakin, 2020 Haziran’da kamu bankalarının başlattığı düşük faiz oranlı konut kredisi kampanyaları ve ertelenmiş talebin canlanması sonucunda konut talebi 3 kattan daha fazla oranda artmıştır. Bu periyodun tamamlanmasını takiben talep olağan seyrine dönmüştür.

turkiyede konut fiyatlari yuzde 134 artarken en cok fiyat artisi yasanan vilayet istanbul olmadi 4

betam.bahcesehir.edu.tr

Bir yandan konut fiyatlarındaki süratli yükselişin, öteki yandan kurun nispeten düşük bir seviyede durağanlaşmasının Ocak ayında konut talebinde düşüşe neden olduğu anlaşılmaktadır. Gerçekten Ocak ayında talep göstergesi yüzde 33 oranında şiddetli bir düşüş göstermiştir. Konut talebi Şubat ayında da hudutlu da olsa azalmaya devam etmiştir(yüzde 1,4). Mart ayında ise konut talebinde besbelli bir yükseliş yaşandığı ve talep endeksinin geçen aya kıyasla yüzde 24,2 oranında arttığı görülmektedir.

Kaynak: https://onedio.com/haber/turkiye-de-ev-fiyatlari-yuzde-134-artarken-en-cok-fiyat-artisi-yasanan-il-istanbul-olmadi-1062055

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu