Gündem

Türkiye’de de Toplantı Yaptılar! Japonya Başbakanı Abe’nin Vefatıyla Temaslı Olan ‘Moon Tarikatı’ Nedir?

Geçtiğimiz 8 Temmuz günü eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin sokak ortasında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesinin ardından tüm gözler suikast failine çevrildi. Failin annesinin Moon tarikatı üyesi olması ise akıllarda ‘Moon tarikatı kimdir, Abe’nin ölümüyle bağlantısı ne?’ sorularını getirdi. İşte sushi’yi tüm dünyaya tanıtan, ülkemizde de toplantılar yapan Moon tarikatı ve kurucusu Sun Myung Moon hakkında ilginç gerçekler… ????

Kaynak; Washington Post, The Guardian, Karar Gazetesi

Geçtiğimiz 8 Temmuz cuma günü tüm dünya eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin sokak ortasında bir silah saldırısı sonucu hayatının kaybetmesini konuştu. Suikastı kim düzenledi, faili Japon mu, Koreli mi derken ortaya birçok farklı iddia atıldı.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 0 FMCTstdI

Suikastı düzenleyen kişinin 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğu ve annesinin Japonya’daki en büyük kiliselerden olan Moon Birleşme Kilisesi’nin eski bir üyesi olduğu ortaya çıktı.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 1 uF8wCh6r

Peki Moon tarikatı nedir, nasıl ortaya çıktı ve Abe’nin ölümüyle bağlantısı ne?

Resmi adıyla “Dünya Barışı ve Birleşmesi İçin Aile Federasyonu” olarak da bilinen Moon tarikatı ilk olarak 1954 yılında Sun Myung Moon tarafından kuruldu.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 2

Moon, günümüzde Kuzey Kore topraklarında olan bölgede çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Moon doğduğunda ailesi Konfüçyüsçü inançlara bağlı olsa da 1930’lu yıllarda din değiştirerek Protestan kiliselere katıldılar.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 3 WfGdaUh5

Lisede mühendislik eğitimi alan Moon genç yaşta Tokyo’ya taşındı.

Moon henüz 15 yaşındayken Paskalya bayramında Hz. İsa’nın karşısına çıkıp “insanlığı günahsız hale geri getirmesi yarım bıraktığı işi tamamlamasını” söyleyerek kendisine görev verdiğini iddia etti.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 4 pkugW3FT

Aşırı dini ve siyasi görüşleri nedeniyle büyük Protestan kiliselerine kabul edilmeyen Moon 1954 senesinde Kuzey’den Güney Kore’ye kaçtı ve kendi kilisesini kurduktan sadece birkaç yıl sonra yüz binlerce insana ulaştı!

Moon’un kurduğu Birleşme Kilisesi’nde İncil okunarak yeniden yorumlandı, toplu düğünler yapılarak binlerce çift evlendirildi, maddi yardımlar toplandı, Moon bir “Mesih” kabul edildi, kilise üyelerine ise “Moonie” ismi verildi.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 5 hP6hSyhW

Ancak tarikatın hızla büyümesinde en önemli nokta siyasi ve tarihi olaylardı. Aynı dönem Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkmış olması, Moon’un memleketinde ise Kore Savaşı yaşanması birçok insanın dünya görüşünü değiştirmişti.

Moon’un sadece dini tarafı değil, Kore savaşı sırasında mahsur kaldığı kamplardan sonra benimsediği faşizm taraftarı ve anti-komünist görüşleri de etrafında birçok siyasi figürün yer almasına neden oldu.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 6 dFmhWAmp

Dünyanın en zengin faşisti kabul edilen aşırı sağcı ve savaş suçlusu Ryoichi Sasakawa ile görüştü, Japon mafyası Yakuza‘yı birleştiren isim Yoshio Kodama ile el ele verdi.

1961 yılında Kore’de iktidara geçen anti-komünist ve diktatör başkan Park Chung-Hee’nin sağ kolu oldu. ABD’de ise önce Başkanı Eisenhower ve sonra Nixon ile görüştü.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 7 r7CI3YNq

‘Başkan, Mesih ile tanışıyor’

60’lı yıllarda milyonlarca üyesi olan tarikatın ünü sadece Kore ve Japonya’da değil, tüm dünyaya yayıldı. Bu dönemlerde adeta bir dünya turu yapan Moon medyadan eğitime, inşaattan profesyonel bir futbol kulübüne kadar birçok farklı sektöre atıldı.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 8 HEHJLOr3

1970’li yıllarda ABD’ye taşınan Moon hakkında vergi kaçaklığı suçlamaları ortaya çıktı ve 11 ay hapis cezası aldı.

Ancak güç kaybetmeyen Moon, takipçilerine verdiği son vaazında oldukça ilginç bir konuya değinerek “ton balığı işine girmelerini” tavsiye etti. Japonya’nın ton balığı sektörünü önce ABD’ye ve ardından tüm dünyaya yaymak istiyordu.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 9 r1Dg2sTW

Vaazı dinleyen Takeshi Yashiro isimli bir kilise üyesi arkadaşlarıyla beraber “True Worlds Food” isimli şirketi kurdu ve zincir lokantalarıyla Japonya’nın geleneksel yemeği sushi’yi tüm dünyaya tanıttı.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 10 GA4q1PXU

Moon tarikatı ayrıca 90’lı yıllardan itibaren Türkiye’de de örgütlenmeye çalışmış ve ülkemizde bazı toplantılar yapılmıştı. ????

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 11 5QXVIvbF

Toplantılara katılan isimler arasında Bülent Ecevit ve Kasım Gülek gibi siyasetçilere ek olarak Yaşar Nuri Öztürk ve Sebahattin Zaim gibi ilahiyatçılar da bulunuyor.

Sun Myung Moon, 1960 yılında Hak Ja Han ile evlendikten sonra eşini kilisenin “gerçek annesi”, kendisini ise “gerçek babası” olarak açıkladı. 2012 yılında ise vefat etti.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 12 rGFqO17y

Bilinen kadarıyla çiftin toplam 14 çocuğu oldu.

Moon’un en küçük oğlu Hyung Jin Moon babasının yerini devralsa da annesiyle yaşadığı tartışmalar sonucu tarikattan ayrılarak kendi kilisesini kurdu.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 13 mYlQk6Qz

Günümüzde Hak Ja Han tarafından yönetilen tarikat eskisi kadar güçlü olmasa da Japonya ve Kore başta olmak üzere dünya çapında hala milyonlarca takipçisi olduğu biliniyor…

Peki Moon tarikatının Shinzo Abe’nin ölümü ile ilgisi ne?

Shinzo Abe’nin kendisi gibi eski başbakan olan büyükbabası Nobusuke Kishi yıllar önce Moon ile tanışmış, tarikat ile bağlantılı bir organizasyon kurmuştu.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 14 kbtL7yRZ

Abe’yi silahla vuran Yamagami’nin annesi de tarikatın eski üyelerinden biri! Annesinin eskiden tarikata verdiği yüklü bağış yüzünden ailesinin beş parasız kaldığını ve borca battıklarını söylüyor.

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 15 MSmaPgsi

Eski başbakan Abe’nin geçmişte tarikat ile bağlantılı bir gruba video aracılığıyla mesaj göndermesi çok eleştirilmişti. 

Abe’nin tarikat ile bağlantılarını gören Yamagami ise eski başbakana sinirlenerek plan yaptığını söylüyor.

Yani Shinzo Abe’nin büyükbabasının geçmişte Moon tarikatı ile yaptığı anlaşmalar, yıllar sonra torununun el yapımı bir silahla suikasta kurban gitmesiyle sona erdi…

turkiyede de toplanti yaptilar japonya basbakani abenin vefatiyla temasli olan moon tarikati nedir 16 6SvkyPiT

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Yorumlarda buluşalım…

Kaynak: https://onedio.com/haber/turkiye-de-de-toplanti-yaptilar-japonya-basbakani-abe-nin-olumuyle-baglantili-olan-moon-tarikati-nedir-1082431

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. herifler türküz diye gelir türkiye de her haltı yiyebilirler kazakım deyip inanmayacak kimse yok ne bağantılar var acaba? Böyle güdüyorlar zaten türkiye de herşeyin anahtarı türkçülük türkmüsün istersen yahudi ol istersen mason türk olduktan sonra geçiş serbest

  2. kahpenin evlatları türkiye de çoook aktifler. Nasıl olmasın bir bozkurt kaldır seni kazak sanıp alkışlasınlar tipe bak türk fenotipi olmadığına kim inanır asya kapağını atmışlar öteden beri.

  3. bir grup sunucu övünüyor bu tarz heriflerin türk olduğuna ülkenin televizyonları bile işgal altında ahmak heriferlin konumuna bak bir de sözlerine bak birbirine taban tabana zıt hiçbiryerde yetkisi yok sözü hiçbiryer geçmiyor lafa gelince ırk safsataları tekimiz herkese yeteriz bilmem ne. Ülke sabetayistlerin işgali altında sembollerden tarihe karışmadıkları, değiştirmedikleri birşey kalmamış ülkücülerde kendilerini müslüman zannediyorlarsa bilsin yakın gelecekleri daha çok hristiyana benzemek olacak şuan bile aşırı benziyorlar 30 yıl önce düşünülemezdi dinsiz ülkücü o işarette şeytanın boynuzudur hiç kulak filan değil şunlara bakınca anlaşılıyor nasıl yapabildikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu