Gündem

‘Türkiye Hava Yolları’ Açıklamasına AKP Sözcüsü Çelik’ten ‘Düzeltme’ Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Türkiye Hava Yolları yazacağız’ sözüne ait açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ‘Cumhurbaşkanımız, güya Türk yerine Türkiye kullansın demiş üzere bir yaklaşım söyleniyor. Şayet kullanılanın Türkçesi Türk ise orada Türk kullanılacak, Türkiye ise Türkiye kullanılacak’ dedi. 

“Türkiye Hava Yolları” açıklaması tartışma yarattı

turkiye hava yollari aciklamasina akp sozcusu celikten duzeltme geldi 0 MWNpMWEi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katıldığı bir programda yaptığı açıklamada ‘Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız’ dedi.

Erdoğan’ın kelamları yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. ‘Turkish Airlines’ tabirinin Türkçe karşılığının ‘Türk Hava Yolları’ olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları ‘Türkiye Hava Yolları’ sözüne tenkitlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en üst seviye tenkit UYGUN Parti önderi Meral Akşener’den geldi. Akşener, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Sen bu türlü saçmalamaya devam et, biz geldiğimizde onu da düzeltip Türk Hava Yolları yazarız. Ne de olsa az kaldı’ dedi.

AKP Sözcüsü Çelik: “Türkçesi Türk ise Türk kullanılacak”

turkiye hava yollari aciklamasina akp sozcusu celikten duzeltme geldi 1 IK1P5kez

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Merkez Karar ve İdare Şurası (MKYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan Çelik “Cumhurbaşkanımız, güya Türk yerine Türkiye kullansın demiş üzere bir yaklaşım söyleniyor. Şayet kullanılanın Türkçesi Türk ise orada Türk kullanılacak, Türkiye ise Türkiye kullanılacak. Güya Sayın Cumhurbaşkanımız Türk tabirinde karşı da orada Türkiye kullanılsın gibisinden toplumsal medyada bir tartışma yürüyor. Bu bahisteki tartışma yanlış bir tartışmadır. Kullanılan sözlerin karşılıkları Türkiye ise Türkiye olarak kullanılacak Türkçesi. Türk ise Türk olarak kullanılacak Türkçesi. Problem bundan ibarettir.” dedi.

Sosyal medyada Bahçeli tartışması

turkiye hava yollari aciklamasina akp sozcusu celikten duzeltme geldi 2 J44yAZP9

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngilizcede “Türk Havayolları” manasına gelen “Turkish  Airlines” yerine, “Türkiye Havayolları” tabirinin kullanılacağını açıklamasının akabinde MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin ne reaksiyon vereceği toplumsal medyada tartışma konusu olmuştu.

turkiye hava yollari aciklamasina akp sozcusu celikten duzeltme geldi 3 ONfsiBnO
turkiye hava yollari aciklamasina akp sozcusu celikten duzeltme geldi 4 b87Ky17U

“T.C. tabelalarını kaldıranlardan hesap sormazsam namerdim” demişti ????

Öte yandan MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, tahlil sürecinde devlet dairelerinden T.C. tabelalarının kaldırılmasına çok sert reaksiyon göstermişti. Bahçeli, bir mitinginde ‘T.C.’yi geri getirmezsem namerdim. Bunların alayının hesabını sormazsam namerdim’ diye seslenmişti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/turkiye-hava-yollari-aciklamasina-akp-sozcusu-celik-ten-duzeltme-geldi-1075917

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu