Yaşam

Türkiye, Güneş Paneli Üretiminde Avrupa’yı Geride Bıraktı

Dünyada yeşil güce yönelim tüm süratiyle devam ederken bu dönüşüm, Türkiye’de de olabildiğince süratli bir halde yapılıyor. Bu kapsamda yeşil gücün kaynağı olacak araçların üretimi de büyük değer taşırken, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den bu bahiste olumlu bir açıklama geldi.

Fatih Dönmez, yeni paylaştığı açıklamasında Türkiye’nin güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü ülke olduğunu açıkladı. Yalnızca heyeti güçte yenilenebilirin hissesinin artırılmasının kâfi olmadığını belirten Dönmez, bunun teknolojisini de yerlileştirmenin gerektiğini vurguladı. Dönmez’in açıklaması şu biçimdeydi:

Türkiye, üretimde dünyada üçüncülüğü hedefliyor:

turkiye gunes paneli uretiminde avrupayi geride birakti 0 PEp8F8ia

“Sadece şurası gücümüzde yenilenebilirin hissesini artırmak yetmiyor bunun teknolojisini de yerlileştirmek gerekiyor. İşte Türkiye bunu da başardı. Hem rüzgârda hem de güneşte dünyada kıymetli üretici ülkelerden biri olduk lakin bunlarla yetinmiyoruz. Yeni yatırımlarla gelecek yıl güneş paneli üretiminde dünyada birinci üçe girmeyi hedefliyoruz.”

Türkiye’de yenilenebilir güç ne durumda?

Bakanlık tarafından paylaşılan bilgilere nazaran 2002 yılında Türkiye’de %38 olan yenilenebilir güç hissesi, günümüzde %54’e yükseldi. 2002’de 31 bin 846 megavat olan Türkiye’nin şurası gücü, bu yılın mart ayı sonu prestijiyle 100 bin megavatı aştı. 2014 yılında 40 megavat olan güneş gücü konseyi gücü de 8 yılda 200 kat artarak 8 bin megavatı aştı.

Kaynak: https://www.webtekno.com/turkiye-gunes-paneli-uretimi-avrupa-geride-birakti-h123319.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu