Gündem

Türkiye Barolar Birliği’nin Tüzel Amacı: Zincirin Tüm Halkaları

Türkiye Barolar Birliği, deprem davalarında zincirin tüm halkalarına kusur ve sorumluluk durumlarına göre dava açılacağını belirtti. TTB, enkaz altında yaşamını ve yakınlarını yitiren herkes adına hukuki süreci yürüteceklerini kaydetti. TTB Başkanı Av. Erinç Sağkan, Kahramanmaraş’da meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen 7.7 ve 7.6’lık depremler sonrasında yıkılan binalarda hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarla ilgili hukuki talip süreçlerini Onedio’ya anlattı.

Soru: TBB deprem sonrasında nasıl bir yol izleyecek? Belli illerde suç duyurularınız oldu. Siyasi isimlere yönelik davalar görecek miyiz?

turkiye barolar birliginin tuzel amaci zincirin tum halkalari 0 z5TsfWLu

“Doğal afetin bir toplumsal faciaya dönüşmesine sebebiyet verenler var”

‘TBB olarak bir çok ilde suç duyurumuzu yaptık. Ancak somut olarak herhangi bir bakanlık, müteahhit değil, tüm şüpheliler açısından yapıldı. Davada şu isim bu isim diyemem. Bu tür doğal afetin bir toplumsal faciaya dönüşmesine sebebiyet verenler var. Bu binaları yapan müteahitler, denetimle sorumlu yapı denetleme şirketleri ve yetkilileri; ruhsatları, iskan iznini ve yapı denetim izinlerini veren belediye yetkilileri ve başkanları; denetleme görevini yerine getirmeyen bakanlık personelleri ve ilgili bakanların tamamı bu işin sorumlularıdır.

“Zincirin tüm halkalarının kusur ve sorumluluk durumları bu dava konusudur”

‘Burada sadece inşaatı yapan mütteahidi aradan çekip onu cezalandırmaya gidip, diğerlerini cezasız bırakmak adaletin tesisi olmaz. Bu birilerin kayırmak, kollamak ve kamuoyunda göstermelik bir yargı süreci anlamına gelir. 

TBB olarak sürecin başından itibaren ortaya koyduğumuz net tavır zincirin tüm halkalarının kusur ve sorumluluk durumları bu dava konusudur’

Soru: Adıyaman’da İsias Otel’de hayatını kaybedenlerden Selin Karakaya’nın babası Enver Karakaya ile de irtibatınız olmuş. Türkiye dışında KKTC’de de destek olacaksınız. Orada süreç nasıl ilerleyecek?

turkiye barolar birliginin tuzel amaci zincirin tum halkalari 1 vJUQuuR6

‘Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanımız bu konuda süreci takip ettiklerini ileterek birliğimizden de dayanışma talep etti. Ailelerin yanında Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile birlikte dosyayı takip edeceğiz. İsias Otel ile ilgili savcılığın soruşturması devam ediyor. Tutuklamalar ve adli kontrol kararları oldu. Tüm aşamalarını takip ediyoruz’

Kaynak: https://onedio.com/haber/turkiye-barolar-birligi-nin-hukuki-hedefi-zincirin-tum-halkalari-1131488

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu