Teknoloji Haberleri

Türk bilim insanı Mete Atatüre, Einstein’in “imkansız” dediği ışık seviyesinin gürültü ölçümünü başarıyla yaptı

Cambiridge Üniversitesi’nde, kuantum fiziği üzerine çalışan genç Türk bilim İnsanı Prof. Dr. Mete Atatüre yaptığı çalışmayla göğsümüzü kabarttı. Genç bilim adamı, Einstein’ın ve diğer bilim insanlarının ölçülmesi imkansız olarak kabul ettiği “ışık seviyesinin gürültü ölçümünü ” başarıyla yaparak adını tarihe yazdırdı. Atatüre, çalışmasıyla İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyasına layık görüldü.

ATOMDAN 100 KAT KÜÇÜK ATOM ELDE ETTİ

“Işığı sıkıştırma” olarak adlandırılan yöntemle ölçümü uygulayan Prof. Dr. Mete Atatüre, bunu yaparken atomdan tam 100 kat daha küçük bir süper atom elde etti.

turk bilim insani mete atature einsteinin imkansiz dedigi isik seviyesinin gurultu olcumunu basariyla yapti 0 GY7M1Y2v

PROF. DR. METE ATATÜRE KİMDİR?

1975 Kayseri doğumlu olan Mete Atatüre,1992’de üniversite sınavında ilk 500’e girme başarısı gösterdi. Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü bitiren Atatüre, İngiltere Institute of Physics’de kuantum fiziği üzerine doktora yaptı. Cambridge Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Atatüre, ünlü fizikçi Stephan Hawking’le aynı üniversitesinin aynı bölümünde görev yaptı. İngiltere’nin en prestijli ödülü Thomas Young ödülü ve madalyası ile ödüllendirilen Prof. Dr. Atatüre, ölçülemez denen ışık seviyesinin gürültü ölçümünü yaptığı için bu ödüle layık görüldü.

turk bilim insani mete atature einsteinin imkansiz dedigi isik seviyesinin gurultu olcumunu basariyla yapti 1 nulLDhCV

Demirören Haber Ajansı / Teknoloji

Kaynak: https://www.haberler.com/teknoloji/turk-bilim-insani-einstein-in-imkansiz-dedigini-15128043-haberi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu