Dizi & Film

Turist Ömer Uzay Yolunda Sinemasındaki Mr. Spak Karakteriyle Tanınan ve Bedeli Bilinmeyen Oyuncu: Erol Gaye

Turist Ömer Uzay Yolunda filmindeki Mr. Spak rolü ile gönüllerde taht kuran başarılı oyuncu Erol Amaç ne yaşamında ne de ölümünden sonra hakkettiği değeri görememiş bir sanatçıdır. 

Turist Ömer Uzayda, Şeytan, Yorgun Demokrat filmlerinde ve bir sürü tiyatro oyununda yer alan oyuncu 1991 yılında İzmir’de vefat etmiştir. 

Bu içerikte de daha 57 yaşındayken vefat eden Erol Amaç’ın kim olduğu, kaç yaşında olduğu, kaç yaşında öldüğü ve hangi yapımlarda oynadığına beraber bakalım…

“Turist Ömer Uzay Yolunda” filmiyle izleyenlerin gönlünde taht kuran başarılı oyuncu ve seslendirmen Erol Amaç henüz 57 yaşındayken hayata gözlerini yumar.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 0 LMpdAA5F

🥰🙏

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 1 EeqjFjpX

Hadi şimdi “Erol Amaç kimdir?”, “Erol Amaç kaç yaşındadır?”, “Erol Amaç kaç yaşında öldü?”, “Erol Amaç hangi yapımlarda oynadı?” soruları yanıtlayalım ve sanatçıyı daha yakından tanıyalım…

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 2 lnhfv3CB

1934 yılında İstanbul’da doğan Erol Amaç 6 Temmuz 1991 yılında İzmir’de hayata gözlerini yummuştur.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 3 rp3JW2nu

Ankara Devlet Konservatuarının tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Amaç, 1974’ten itibaren İzmir Devlet Tiyatrosu’nda çalışır.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 4 sQEfDBp3

Asıl olarak tiyatro sahnelerinde rol alan oyuncu aynı zamanda Turist Ömer Uzay Yolunda (1973), Şeytan (1974), Yorgun Savaşçı (1979) filmlerinde ve Annem Annem (1980) dizisinde yer aldı.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 5

Erol Amaç’ın da içerisinde bulunduğu Yorgun Demokrat filmi, dönemin siyasi lideri tarafından uygun bulunmadığı için her yerden kaldırılır ve filmin kasetleri yakılarak ortadan kaldırılır.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 6 hu5YD7Iv

Yeşilçam’da yabancı filmlerin birebir uyarlandığı bir dönemde oyuncu olan Erol Amaç, The Exorcist’in birebir kopya uyarlaması olan Şeytan filminde yer aldı. Ancak oyuncunun o zamanlarda tanınmasını sağlayan rol Uzay Yolu dizisinden uyarlanan “Turist Ömer Uzay Yolunda” filmindeki rolü olur.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 7 iZkBRBUN

Mr. Spak rolüne hayat veren Erol Amaç, oyunculuğu ile role katkısından dolayı orijinal karakterden daha çok sevilir hale gelmiştir.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 8 ibvSindv

Plastik makyaj tekniği ile orijinal karaktere birebir benzeyen Erol Amaç, kendine has mimikleriyle rolü bambaşka bir yere taşır ve “Turist Ömer Uzay Yolunda” filminin uzak komedisi olmasına oldukça büyük bir paya sahip olur. Aynı zamanda Radikal gazetesinde de Erol Amaç için eski rol arkadaşı Neslihan Savaş “Eskiden Erol Amaç ile Oytun Şanal tiyatro sahnesine çıktıklarında seyirciler Mr. Spock ile Kaptan Körk çıktı diye fısıldaşıyormuş…” sözlerini söylemiştir.

Sinema, dizi ve tiyatro oyunculuğunun yanı sıra seslendirme de yapan sanatçının asıl işi tiyatro olmuştur. Kendisi Sacide, Murtaza, Düşman Çiçek Göndermez, Büyük Jüstinyen, Mor Defter, Peter Pan, Andromak, Lysistrata, Teneke, Ademin Kaburga Kemiği ve Venedik Taciri isimli tiyatro oyunlarında oynamıştır.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 9 gvOcYzlD

Erol Amaç, aynı zamanda Gecikenler, Pembe Kadın, Katip Çıkmazı, Binlerce Soytarı ve Pansiyon Huzur oyunlarının yönetmenliğini yapmıştır.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 10 kJipcn3s

Erol Amaç’ın özel hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Kendisi her ne kadar döneminde bilinen bir oyuncu olsa da sonrasında halk tarafından değeri bilinmemiştir ve başarılı oyuncu 1991 yılında İzmir’de vefat etmiştir. Bilinen filmlerde oynamasına rağmen günümüzde de kıymeti bilinmeyen oyuncu Erol Amaç birçok konuda kıymetli bir sanatçı olmuştur.

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 11 IjZYyCMs

🥰♾

turist omer uzay yolunda sinemasindaki mr spak karakteriyle taninan ve bedeli bilinmeyen oyuncu erol gaye 12

Kaynak: https://onedio.com/haber/turist-omer-uzay-yolunda-filmindeki-mr-spak-karakteriyle-taninan-ve-degeri-bilinmeyen-oyuncu-erol-amac-1117414

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu