Sıradaki içerik:

Amazon’un Crucible Adlı Oyunu 20 Mayısta Çıkıyor!

e
sv

Tumblr Politikasın İhlal Eden Tüm Yayınların Bloglarını Kaldıracak

403 okunma

Tumblr Pazartesi günü, blogunda sonlandırılan içeriğin tüm bloglarını kaldırarak nefret söylemi olarak kabul edilen yayınların erişimini azaltmaya başlayacağını açıklayan nefret söylemi politikasında bir güncelleme duyurdu.

Tumblr, Naziler ve diğer beyaz süpremakist gruplardan gelen konuşmayı özellikle hedeflediğini, orijinal mesajın nefret söylemi politikalarını ihlal ettiği için kaldırılmasından sonra bile rebloglar yoluyla hala yükseltildiğini söylüyor.

“Birçoğunuz, nefret söylemiyle, özellikle Nazilerden veya diğer beyaz üstünlükçü gruplardan nefret söylemiyle nasıl başa çıktığımızı daha fazla yeniden değerlendirmeye çağırdınız. 

Bugün sizi duyduğumuzu bilmenizi sağlıyoruz ve daha fazla işlem yapıyoruz, ” diye yazıyor WordPress yaratıcısı Automattic’in sahibi Tumblr; “Kendi araştırmamızda ve yardımcı raporlarınızdan, mevcut nefret söyleminin çoğunun, zaten sonlandırılmış olan bloglardan kaynaklandığını gördük. Blog sonlandırıldıktan sonra orijinal gönderileri silinirken, bu gönderilerin içeriği hala bloglarda yaşıyordu.”

Tumblr, tüm reblogların mesajı güçlendirmediğini ve bazılarının aslında onu tartışmaya veya tartışmaya adanmış olduğunu, ancak reblogların “nadiren nefret dolu söylemi kontrol altında tutmaya hizmet eden bir tür karşı konuşma içerdiğini” söylüyor.

Şimdi, Tumblr, ilgili tüm blog’ları kaldırmak için Nazi bakış açılarını ve diğer beyaz üstünlükçü ideolojiyi yayan yayınlara odaklanarak sonlandırılmış yayınlardan geçeceğini söylüyor. 

Tumblr, yalnızca geçen hafta, bu sürecin bir parçası olarak 4,47 milyon reblog kaldırdığını söylüyor. “İleride, nefret söylemi nedeniyle askıya alınan tüm blogları değerlendireceğiz ve uygun olduğunda toplu blog silinmesini dikkate alacağız” diyor.

Tumblr, bunun eğitim ve sosyal adaletle ilgili tartışmalar üzerindeki etkisini tanıdığını söylüyor.

“İfade özgürlüğünüzün etkisini düşünmeden böyle bir değişiklik yapmayız. Nefret söylemine eğitim ve gerekli karşı argümanlar sağlayanları susturmak istemiyoruz ”diyor blog.

Tumblr, “önerilen en iyi uygulamalarına uyum sağladığımızdan emin olmak için” çeşitli dış gruplarla yaklaşımını gözden geçirdiğini söyledi.

“Nefret söylemini mükemmel bir şekilde hedefleyebilecek gümüş kurşun çözümü, yapay zeka veya algoritma yok. Bu nedenle özel bir Güven ve Güvenlik ekibimiz var ve gördüğünüz nefret söylemlerini bildirmeniz için kolay bir yolumuz var ”diyor.

Tumblr’ın ılımlılığa yaklaşımı, geçmişte toplumu ile sıcak suya indi, en belirgin şekilde platform hala Verizon’a ait olduğunda tüm pornografik ve diğer yetişkin içerik biçimlerini yasakladı. Kullanıcılar çok sayıda platformdan vazgeçtikleri için site web trafiğinde önemli bir düşüş yaşadı. Automattic, geçen yılın Ağustos ayında Tumblr’ı satın aldığında yasağı korudu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.