Donanım

TSMC, 2nm işlemciler ile ilgili ayrıntıları açıkladı!

Akıllı telefon dünyasında son yıllarda kıyasıya bir rekabet ortamı bulunuyor. Bununla birlikte teknolojinin de gelişmesiyle akıllı telefonlardaki işlemciler, farklı bir rekabet alanı oluşturuyor. Bu alanın en değerli isimlerinden birisi olan TSMC, üzerinde çalıştığı yeniliklerle yerini sağlamlaştırmak istiyor. Bir müddettir 2nm işlemciler üzerinde çalışan şirket, nihayet eseri onayladı.

TSMC, yeni 2nm işlemcisi ile güç ve verimliliğe odaklanıyor

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) , N2 olarak adlandırılan 2nm işlemcisini resmi olarak onayladı. IBM’nin geçtiğimiz yıl 2nm transistör aralığına sahip işlemciler üretmeyi başarmasıyla başlayan süreç, TSMC ile devam ediyor. Şirket, husus hakkında kimi değerli ayrıntıları açıklayan bir teaser yayınladı.

TSMC’nin 2nm işlemcisi, evvelkine kıyasla saf performansta bir artış sağlayacak. Bu durum, birebir güç düzeylerinde kullanıldığında çok daha verimli olması manasına geliyor. Merakla beklenen işlemciler, 2025’te piyasaya sürülecek. 2026’da da 2nm tabanlı aygıtların girmesi bekleniyor.

tsmc 2nm islemciler ile ilgili ayrintilari acikladi 0 u8aLwkOM

2nm işlemci, TSMC’nin GAAFET (çok istikametli alan tesirli transistörleri) ile gelen birinci işlemcisi olacak. Öte yandan 3nm işlemcilere nazaran yüzde 15’lik bir performans artışı sunulacak. Ek olarak TSMC, Birinci 3nm çiplerini bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

tsmc 2nm islemciler ile ilgili ayrintilari acikladi 1 4Lbh6UcM

2nm işlemcilerde transistör aralığının daraldığını görüyoruz. Bu durum, hiç kuşkusuz güç verimliliğini artırdığı için işlemcinin daha az ısınan ve daha çok performans sunan bir hal almasına imkan tanıyor. Öte yandan işlemcilerin transistör sayısı ise 50 milyar olarak açıklandı. 

Kaynak: https://shiftdelete.net/tsmc-2nm-islemciler-ile-ilgili-detaylar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu