Trump, Tiktok Satın Alma Sırasına Girdi!

2 dk


Amerikan Başkanı Donald Trump teknoloji devi Oracle firmasının TikTok’un ABD operasyonlarını devralmasına yönelik olumlu açıklamalar yaptı. Trump, Oracle’ın devir işlemini tamamlayarak harika bir iş yapacağını olacağını belirtti. Açıklama, Oracle’ın Çinli sosyal medya uygulamasının Kuzey Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki haklarına talip olduğunu açıkladıktan sonra geldi.

TikTok satın alma prosedürü amacıyla çoğu firma sıraya girmeye başladı!


Geçtiğimiz hafta Donald Trump TikTok’un sahibi ByteDance’ın ABD’deki iş haklarını 90 gün içersinde bir diğer firmaya satmasını dayatan bir kararname imzalamıştı. Söz hususu kararname WeChat’in sahibi Tencent’i de kapsarken, uyulmaması durumunda iki program da kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Bütün bu kargaşanın içersindeyse Microsoft’un sonrasında dünyanın en büyük ikinci program firması Oracle firması programın haklarını alabilmek amacıyla talip oldu. Sıkı bir Trump destekçisi olan şirketin diğernı Larry Ellison, Amerikan Başkanı amacıyla şubat ayında bir yardım kampanyası düzenlemişti.

BBC’nin haberine göre Trump’ın söz hususu açıklamaları, Oracle’ın bir gurup ByteDance yatırımcısıyla TikTok payları amacıyla yapmaya hazırlandıkları önerinin duyulmasının sonrasında geldi. Gelen haberlere göre Silikon Vadisi odaklı firma General Atlantic ve Sequoia Capital gibi yatırım şirketlerini de arka kısmına alarak TikTok’un Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya’daki işletme haklarını ciddi şekilde bünyesine katmak istiyor.

Geçen hafta Başkan Trump, TikTok’un ByteDance doğrulusunda Amerikan yerel güvenliğini ihlal etmeye yönelik hedefler tarafında kullanıldığına yönelik kanıtları olduğunu ifade etmişti. ByteDance ise söz hususu iddiaları şiddetle reddetmişti. Washington yönetiminin Çinli firmalara yaptığı saldırılar fazlası eksper doğrulusunda Pekin ile devam eden ticaret savaşlarının bir parçası olarak görülüyor.

Öte yandan TikTok satın alma prosedürü amacıyla görüşen tek firma Oracle değil. Microsoft, bu ayın ilk haftalarında ByteDance ile görüşmeler yaptığını kamuoyuyla paylaşmıştı. Twitter ise söz hususu payları alabilmek amacıyla istekli olduğunu açıklamıştı.

Popüler sosyal medya programı TikTok, kısa sürede dünya genelinde 2 milyar gibi bir indirmeye ulaşmıştı. Bu arada Başkan Trump, programın üzerindeki baskıları çoğaltmak amacıyla geçen zamanlarda New York odaklı Thriller’e katıldığını açıklamıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

44
6 Paylaşım, 44 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir