Gündem

Toz Taşınımı, Sağanak Yağmur ve Fırtına: Meteoroloji’den 43 Vilayet İçin Sarı ve Turuncu Kodlu İkaz

Meteoroloji hava durumu raporunda 43 kente sarı ve turuncu kodlu ikazda bulundu. Son varsayımlara nazaran bugün Doğu Anadolu’nun doğusu dışında kalan yerler sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Meteoroloji ayrıyeten toz taşınımı ihtarında da bulundu.

toz tasinimi saganak yagmur ve firtina meteorolojiden 43 vilayet icin sari ve turuncu kodlu ikaz 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli ve çok bulutlu, Doğu Anadolu’nun doğusu dışında kalan yerlerin Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların Batı Karadeniz’in iç bölümleri ile Kastamonu kıyılarında, Çankırı ve Ankara’nın kuzey ve batı etraflarında; Isparta, Burdur ve Denizli ile Antalya’nın iç, Afyonkarahisar’ın güney etraflarında; Doğu Anadolu’nun batısı ile Sivas, Gümüşhane ve Giresun etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. İç ve güney kısımlarda yer yer Toz Taşınımı görüleceği varsayım ediliyor.

Hava sıcaklıklarının batı bölgelerinde mevsim normallerinin altında, doğu kısımlarda ise mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

toz tasinimi saganak yagmur ve firtina meteorolojiden 43 vilayet icin sari ve turuncu kodlu ikaz 1 W9nk2Jc1

Meteoroloji 43 kente sarı ve turuncu kodlu ikazda bulundu.

toz tasinimi saganak yagmur ve firtina meteorolojiden 43 vilayet icin sari ve turuncu kodlu ikaz 2

Yağışların yarın Batı Karadeniz’in iç bölümleri ile Kastamonu kıyılarında, Çankırı ve Ankara’nın kuzey ve batı etraflarında, Isparta, Burdur ve Denizli ile Antalya’nın iç Afyonkarahisar’ın güney etraflarında, Doğu Anadolu’nun batısı ile Sivas, Gümüşhane ve Giresun etraflarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su baskını üzere yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın; Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde güney taraflardan kuvvetli ve yer yer fırtına biçiminde (40-80 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Toz taşınımı alarmı

toz tasinimi saganak yagmur ve firtina meteorolojiden 43 vilayet icin sari ve turuncu kodlu ikaz 3 wG2aFBLB

Ülkemizin batı ve iç kısımlarına Afrika üzerinden toz taşınımı beklendiğinden görüş aralığında düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan bölgelerde çamur biçiminde yağış, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Kaynak: https://onedio.com/haber/toz-tasinimi-saganak-yagmur-ve-firtina-meteoroloji-den-43-il-icin-sari-ve-turuncu-kodlu-uyari-1062230

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu