Gündem

Toshiba Artık Bilgisayar Üretmeyecek!

Dizüstü bilgisayarlar konusu ile ilgili bir devresinin önderi olan Toshiba, 2018’de dizüstü bilgisayar bölümünün büyük bölümünü sattığı Sharp’a elinde kalan son payları de sattı. Şirket, bu noktadan sonra dizüstü bilgisayar işiyle uğraşmayacak.

İlk olarak 1985 senesinde dizüstü bilgisayar geliştirmeye başlayan ve Türkiye’de de çok sayıda ürün satışı yapan Toshiba, resmi olarak dizüstü bilgisayar işinden çıktı. 1990’larda Satellite serisinde son derece dayanıklı, iş amacıyla kullanılmak üzere dizüstü bilgisayarlar yapan şirket, daha sonrasında Portégé serisiyle de daha küçük, ince ve hafif bilgisayarlarla karşımıza çıktı.

Bu ürünlerle 1990’ların sonlarında dizüstü bilgisayar sektöründe önder olan şirket, 2000’lerin büyük bir evresinde yerini korumuş olsa da 2010’lu senelerden sonra rakiplerine karşı başarı sağlayamadı.

2000’li senelerde Lenovo’nun ThinkPad ve Apple’ın MacBook serisine karşı güç kaybeden Toshiba, Dell ve HP gibi yapımcılara de piyasa payını kaptırmaya başladı. 2010’lu senelerde dizüstü bilgisayar satışlarında Lenovo, Dell ve HP’nin hakimiyet kurması üstüne satışları iyice düşen Toshiba, 2018’de PC iş birimin yalnızca 36 milyon dolara Sharp’a sattı.

Toshiba’nın bu satın alımdan geriye kalan opsiyonlu 19,9’luk hissesi de 30 Haziran’da Sharp doğrulusunda satın alındı. Şirketin, tüm bu vakitçe en çok eleştirildiği nokta tüketici gereksinimlerini göz önünde bulundurmaması olmuştu.

toshiba pc teknobizdeyiz
Toshiba Artık Bilgisayar Üretmeyecek! 2

Sharp, geriye kalan payları satın alma seçeneğiyle aldı

2018’de payların büyük bölümünü satın aldıktan sonra şirketin ismini Toshiba’nın Japonya’da kullandığı bir ürün adı olan “Dynabook” olarak değiştiren Sharp, yeni modeller piyasaa vakitrek markayı tekrardan canlandırdı. Bu başarılı işlerin sonrasında Sharp, Toshiba’nın elinde kalan yüzde 19,9’luk hisseyi de satın alma seçeneğiyle kendi bünyesine kattı. Bu perşembe günü oluşturulan bildirime göre Toshiba, salı günü bu payları tamamiyle Sharp’a devretti.

Bu hal bize işaret ediyor ki Toshiba’nın bir PC satıcısı olarak geçirdiği vakit bundan sonra tamamiyle sona ermiş oluyor. Piyasada hala Toshiba marka dizüstü bilgisayarlar bulunabilir, fakat şirket bundan sonra marka adı altında yeni bilgisayarlar geliştirmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu