Sıradaki içerik:

Instagram DM Messenger Güncellemesi Yolda!

e
sv

Tor Nedir? Tor Nasıl Çalışır? Tor Hakkında Her Şey!

637 okunma

Onion Router veya Tor, bir kullanıcının internette anonim kalmasını ve interneti kullanırken olası her türlü gözetim, konum takibinden vb. Kurtulmasını sağlayan bir ağdır. Tor ağına, değiştirilmiş bir Mozilla Firefox ESR web tarayıcısı yardımıyla erişebiliriz.

Tor, bir kişinin kullanıcının gerçek kimliğini gizleyerek web’de anonim olarak gezinmesine izin verir. Kullanıcıyı herhangi bir trafik analizi ve ağ casusluğundan korur.

Tor, anonim internet bağlantısı için mevcut olan belki de en popüler ve güvenli seçenektir. Karışıklığı azaltmak için, burada aynı ağa erişmek için kullanılan web tarayıcısından değil Tor ağından bahsediyoruz.

Tor Tarihi

Tor, 1990’larda Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı’nda Paul Syverson, Michael G.Red ve David Goldschlag tarafından geliştirilen ‘soğan yönlendirme’ ilkesini kullanır. Tor’un “Soğan Yönlendirme Projesi” veya kısaca TOR Projesi adlı alfa versiyonu Roger Dingledine ve Nick Mathewson tarafından geliştirildi; 20 Eylül 2002’de faaliyete geçti. Electronic Frontier Foundation (EFF) mali çatısı altında daha fazla gelişme sağlandı.

Tor Project Inc., şu anda Tor’u koruyan ve geliştirilmesinden sorumlu olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Öncelikle ABD hükümetinden fon ve İsveç Hükümeti ile farklı STK’lar ve bireysel sponsorlardan ek yardım aldı.

Tor Nasıl Çalışır?

Nasıl çalışılır sorusunun cevabı oldukça basit. Tor, kullanıcı verilerinin önce şifrelendiği ve ardından Tor ağında bulunan farklı röleler aracılığıyla aktarıldığı ‘soğan yönlendirme’ yöntemi kavramını kullanır. Böylelikle çok katmanlı şifreleme (soğan gibi katmanlar) oluşturur ve kullanıcının kimliğini güvende tutar.

Her bir ardışık Tor aktarıcısında bir şifreleme katmanının şifresi çözülür ve kalan veriler hedef sunucusuna ulaşana kadar herhangi bir rasgele röleye iletilir. Hedef sunucu için, son Tor düğümü / çıkış rölesi verilerin kaynağı olarak görünür. Bu nedenle, aracı olarak hareket eden herhangi bir gözetim sistemi ile kullanıcının veya sunucunun kimliğini izlemek zordur.

Bağımsız kullanıcılara anonimlik sağlamak dışında Tor, web sitelerine ve sunuculara Tor Gizli Hizmetleri biçiminde anonimlik sağlayabilir. Ayrıca, BitTorrent gibi P2P uygulamaları Tor ağını kullanacak ve torrent dosyalarını indirecek şekilde yapılandırılabilir.

Tartışmalar ve Etkisi

İnsanlar sık ​​sık Tor’u sansürü atlatmak isteyen kullanıcılara, taciz ve travma geçiren kullanıcılara ve yetkililer tarafından tutuklanmaktan korkan sosyal aktivistlere sağladığı anonimlik ve mahremiyet için övüyorlar. Bazen, farklı güvenlik kurumları tarafından gizli bilgileri paylaşmak için de kullanılır.

NSA ihbarcısı Edward Snowden, PRISM hakkındaki bilgileri The Guardian ve The Washington Post’a sızdırmak için Tor’u kullandı.

Ancak, hikaye tamamen iyi değil. Tor, veri ihlali, uyuşturucu ticareti, kumar, karanlık web sitelerine ev sahipliği yapma gibi farklı yasadışı faaliyetler için bir araç görevi görmesi nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Tor aynı zamanda suçlu akıllar tarafından kimliklerini gizli tutarken internet üzerinden iletişim kurmak için de kullanılır, bu da güvenlik kurumlarının onları takip etmesini zorlaştırır.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Tor’u “yüksek güvenlikli, düşük gecikmeli İnternet anonimliğinin Kralı” olarak adlandırdı. Ve BusinessWeek dergisi tarafından “dünyanın her yerindeki istihbarat teşkilatlarının çevrimiçi gözetim çabalarını yenmenin belki de en etkili yolu” şeklinde benzer yorumlar aldı.

Yapılan bir başka spekülasyon da Tor’un fonunu ABD Hükümeti’nden almasıdır, bu da NSA’nın bireysel Tor kullanıcılarının kimliklerini tehlikeye atmış olabileceği varsayımına yol açabilir. Ancak Tor’un eski yönetici direktörü Andrew Lewman, NSA ile herhangi bir konfederasyonu reddetti.

Tor Güvenli mi?

Zaman zaman Tor’un anonimliğini ve güvenliğini tehlikeye atma konusunda çeşitli iddialarda bulunuldu. Bunlardan en ünlüsü, araştırmacıların Tor aracılığıyla bağlanan aktif BitTorrent kullanıcılarının yaklaşık 10 bin IP adresini belirlediklerini iddia ettikleri Kötü Apple Saldırısı idi.

Heartbleed hatası, Nisan 2014’te Tor ağını birkaç gün durduran başka bir büyük uzlaşmanın arkasındaydı.

Trafik Parmak İzi, belirli bir yöndeki modelleri, yanıtları ve paketleri analiz ederek web trafiğini analiz etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu teknik, saldırganın bilgisayarının koruma görevi görmesini sağlayarak Tor ağına saldırmak için kullanılabilir.

Ana güvenlik açığı, Tor ağının geri kalanına kıyasla güvenlik seviyesinin çok düşük olduğu çıkış noktalarında bulundu.

Tor Tarayıcı nedir?

Tor Project Inc., Mozilla Firefox tarayıcısının Genişletilmiş Destek Sürümü (ESR) sürümünün bir değişikliği olan Tor Browser’ı piyasaya sürdü. Tarayıcı, harici bir ortamdan kullanılabilmesi için taşınabilirdir ve ayrıca kurulumun elmasını azaltır.

Tor Browser, her kullanımdan sonra göz atma geçmişini ve çerezleri kaldırır, böylece herhangi bir çerez takibi riskini azaltır. Tor ağını kullanmak için SOCKS (Socket Secure) tabanlı uygulamaları bir geri döngü adresi ile yapılandırarak kurabiliriz.

Ayrıca, kullanıcıların normal web üzerinden erişilebilen sözde karanlık web sitelerine göz atmalarına izin verdiği için karanlık web tarayıcısı olarak da bilinir.

Tor tarayıcı, Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere çeşitli masaüstü işletim sistemleri için mevcuttur. Bunlar; Windows, Linux ve macOS için Tor Browser’ın son sürümünü indirmek için.

Tor tarayıcı nasıl indirilir?

Tor Tarayıcı Windows 10/7/8 üzerine nasıl kurulur?

  1. Tor Tarayıcı kurulumunu çalıştırın.
  2. İstediğiniz dili seçin.
  3. Sonraki pencerede hedef klasörü seçin. Hedef olarak Masaüstünü seçerseniz Tor kullanmak kolay olacaktır.
  4. Yükle seçeneğine tıklayın.

Tor kurulumu, Masaüstünüzde Tor Browser adlı bir klasör oluşturacaktır. Klasörü açın ve Tor Tarayıcı’yı kullanmak için kısayol dosyasını çalıştırın.

Linux için, indirilen dosyayı komut satırını veya bir dosya çıkarma uygulamasını kullanarak çıkarmanız gerekir.

Android için Tor Tarayıcı

Tor Browser – Android için resmi Tor uygulaması

Orbot – Android cihazlar için Tor içeren ücretsiz bir proxy uygulaması.

Orfox – Android cihazlar için Tor Browser’ın mobil versiyonu. (Durduruldu)

Nathan Freitas tarafından kurulan küresel bir geliştirici topluluğu olan Guardian Project, Orfox’un geliştirilmesinde itibar kazanacak.

İOS için Tor Tarayıcı

Tor Project’in çekirdek katılımcısı Mike Tigas tarafından oluşturulan iOS için bir Tor tarayıcı uygulaması.

Tor Alternatifleri

I2P ve Freenet, Tor alternatifleri olarak hareket edebilen diğer anonim ağlardır. Ayrıca, Tails ve Subgraph OS, yerleşik Tor desteğine sahip Linux tabanlı dağıtımlardır. Geçmişte Hornet, Tor’a kıyasla daha yüksek ağ hızları sağlayan bir anonimlik ağıydı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
  • İlyas ÖZSOY 1 sene önce
  • Merhaba ben pc de virtualbox ile sanal windows 10 kurdum, sorum şu sanal makine deki windows 10 u tamamen tor ağına nasıl bağlarım.
    Yani sanal windows 10 u açtığım anda tor ağı üzerinden çalışacak hangi tarayıcı veya program olursa olsun direk tor ağından çalışacak