Sosyal Medya

Toplumsal Medya Yasası, kuruldan geçti!

Sosyal Medya Yasası, geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarına hakikat TBMM’ye sunulmuştu. Yapılan çalışmaların akabinde komiteden geçtiği açıklandı. Bu doğrultuda en geç 45 gün içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Yani artık son adıma gelindi.

Bununla birlikte, internette palavra haber yapan ve aldatıcı bilgi paylaşanlara mahpus cezası getiriliyor. Buna toplumsal medya hesapları üzerinden gerçeği yansıtmayan yahut manipülatif paylaşım yapanlar da dahil olacak.

Sosyal medya yasası ile 3 yıla kadar mahpus cezası geliyor!

Sosyal Medya Yasası, 26 Mayıs 2022 tarihinde meclise sunuldu. Bununla birlikte 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma hatasının eklenmesine karar verildi. Bilhassa gerçeği yansıtmayan yahut direkt olarak palavra haber yapan yayın kuruluşları ve şahıslara 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası getirilecek.

toplumsal medya yasasi kuruldan gecti 0 zervRM5G

Teklifin akabinde Türk Ceza Kanunu’nun 217’nci unsuruna 217/A hususu eklendi. Bununla ilgili alt başlıkta ise şunlara yer verildi:

Halk ortasında tasa, endişe yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi, genel sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli halde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılır” formunda. Kabahatin failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yahut bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde bu cezalar yüzde 50 oranında artırılacak.

Sosyal medya yasası her ne kadar internet üzerinden habercilik yapan kuruluşları etkiliyor üzere gözükse de Facebook, Twitter ve YouTube üzere toplumsal medyalar üzerinden haberlerini paylaşan ve yayın pek çok gazeteci bulunuyor. Münasebetiyle bu karar, onları da kapsayacak.

Tabii buna sırf gazeteciler dahil olmayacak. Rastgele bir kişinin toplumsal mecralar üzerinden palavra ve aldatıcı haber paylaşması yahut manipülatif aksiyonda bulunması durumunda birebir yasa kapsamında değerlendirmeye alınacak ve mahpus cezası ile karşı karşıya kalacak.

Fakat bu mevzuda kimi çekincelerin de mevcut olduğunu belirtelim. Çünkü palavra haber olarak isimlendirilen duruma nelerin ve kimlerin hangi boyutta dahil olacağı ve bu olayın tespitinin kimler tarafından hangi yetki ve kıstaslara nazaran yapılacağı , ayrıyeten emsal karar olmadığı için cezai süreç durumunda neye bakılacağı konusunda beşerler biraz daha açıklayıcı bilgilerin paylaşılması gerektiğini düşünüyor.

Dilerseniz hususla alakalı görüntümüzü aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz.

YouTube video

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/sosyal-medya-yasasi-komisyondan-gecti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu