Teknoloji Haberleri

Tinder Bayan Kullanıcıların Güvenliği İçin Değerli Yenilikler Duyurdu

Çevrimiçi çöpçatanlık uygulaması Tinder kadın kullanıcılarını güvende tutmak için bir çok adım attı. Tinder, ev içi şidddetle mücadele için çalışan No More isimli bir kuruluşla çalışmaya da başladı. Tinder’ın ilk kadın CEO’su Renate Nyborg, BBC’ye yaptığı açıklamada, ‘Güvenlik hakkındaki çalışmalarımız her zaman devam edecek’ dedi. Tinder’ın kadınların güvenliği için attığı adımlara bakıyoruz.

Tinder’ın ilk kadın CEO’su Renate Nyborg, kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla firmalarında daha çok kadın çalışana yer vermeye başladıklarını söyledi.

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 0 k9QEqXSE

Nyborg, Tinder’ın yöneticiliğine getirildiği Eylül 2021’den bu yana firmadaki kadın çalışanların sayısının yüzde 30 arttığını belirtti.

Nyborg, “Bir şeyin önemli olduğunu bilmek ile bunu hissetmek arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Her kadın gibi ben de yaşamak istemediğim ama başıma gelen her deneyimi bir bir sayabilirim. Bu, insanların size nasıl hitap ettiğinden, iş yerinizde size nasıl davrandıklarına, insanlarla aktif şekilde çıkmaya başladığınızda başınıza nelerin gelebileceğine dek uzanıyor” dedi.

Kadınlara Yönelik Şiddete Son Koalisyonu direktörü Andrea Simon, Tinder gibi flört uygulamalarının kötüye kullanımı ele almak için proaktif adımlar atmasının şart olduğunu söylüyor.

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 1 sDqgaPUy

Andrea Simon “Çöpçatanlık uygulamaları insanların birbirleriyle tanışmaları için çok tercih edilen yollardan biri, ama seks avcılarının bu alanları potansiyel kurbanlarını avlamak için nasıl suistimal ettikleri kaygı uyandırıyor. Bu uygulamaları kullanan kadınların tecavüze uğrama oranlarında artış görülüyor” diye konuştu.

Simon, “Tinder’ın yeni güvenlik özellikleri tacizlerin rapor edilmesini desteklemesi yönünde küçük bir adım ancak intikam pornosu ya da tecavüz tehditleri karşısında yeterli değil,” dedi.

Online çöpçatan uygulamalarının “seks avcılarını” kendilerine çektiği kaygılarından ötürü, Tinder da uygulama üzerinde istismar içeren etkileşimlerolup olmadığına dair incelemelere tabi tutulmuştu.

Tinder’ın No More ile ortaklığının bu kaygıların bazılarını gidermesi umuluyor.

Kullanıcılara panik butonuna erişim imkanı tanınıyor ve buna izin veren ülkelerde kimlik bilgileri isteniyor.

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 2

ABD’ de Tinder’ın içindeki güvenlik merkezi uygulaması eşleşen kişilerin geçmiş taramasının yapılabilmesine olanak tanıyor.

Erkek arkadaşıyla Tinder üzerinden tanışan 24 yaşındaki Derrian Douglas, güvenlik tedbirlerinin daha görünür kılınması gerektiğini düşünüyor.

Douglas, “Bakın sizin için bunu gerçekten güvenli hale getireceğiz denildiğinde insanlar normalde asla ilişki kurmayacakları ya da buluşmayacakları kişilerle görüşme konusunda daha rahat davranabilir,” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ben her zaman ailem ve arkadaşlarımı nereye gittiğim konusunda bilgilendiriyordum. Eğer birkaç saat içinde benden haber almazsanız gelip beni bulun diyordum, çünkü nihayetinde sarpa saran buluşmalara dair bir sürü korkunç hikaye duyuyoruz.”

İngiltere Ulusal Suç Kurumu’nun verilerine göre, 19 yaş ve altındaki kadınların online çöpçatan sitelerinde maruz kaldıkları cinsel tacizde artış var.

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 3 OgvbmnvE

Online çöpçatan sitelerini kullananlara şu tavsiyelerde bulunuluyor:

  • İlk buluşmayı kamusal bir alanda gerçekleştirin

  • Sizi kimsenin evinizden almasına izin vermeyin

  • Adres gibi özel bilgilerinizi paylaşmayın

  • Nereye gittiğinizden arkadaşlarınızı haberdar edin

  • Telefonunuzda konum hizmetlerini açık tutun

BBC için yapılan bir araştırmada şu sonuçlara varıldı:

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 4 JTZscdn4
  • Online çöpçatan sitesi kullanıcılarının yüzde 37’si uygunsuz davranış şikayetinde bulundu

  • Yüzde 63’ü uygulamayla tanıştıkları kişiyle buluşmalarında rahatsız olduklarını belirtti

  • Yüzde 33’ü buluşmalarında cinsel taciz ya da tecavüze maruz kaldıklarını belirtti.

Tinder’ın kadınların güvenliği hakkındaki açıklamaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

tinder bayan kullanicilarin guvenligi icin degerli yenilikler duyurdu 5 JyONOP17

Kaynak: https://onedio.com/haber/tinder-kadin-kullanicilarin-guvenligi-icin-onemli-yenilikler-duyurdu-1083926

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu