Teknoloji Haberleri

TikTok’tan Facebook’a Tenkit: Biz Sizi Kilitlemek Değil Eğlendirmek İstiyoruz

Sosyal medyanın dev markaları TikTok ve Facebook arasındaki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Facebook son zamanlarda uygulma üzerinde TikTok benzeri bazı değişiklikler yapıyor. Ancak TikTok büyük mavi rakibi gibi planları olmadığını söyleyerek Facebook’a göndermede bulundu.

TikTok yöneticisi aradaki farkın çok büyük olduğunu ve kendilerinin bir eğlence platformu olduklarını söyledi.

tiktoktan facebooka tenkit biz sizi kilitlemek degil eglendirmek istiyoruz 0 qtIkkNWZ

TikTok’un küresel iş çözümleri başkanı Blake Chandlee, CNBC’ye verdiği demeçte iki şirket arasındaki farkları netleştirdi: “Facebook bir sosyal platform. Tüm algoritmalarını sosyal grafiğe göre oluşturdular. Bu onların temel yetkinliğidir. Bizimki değil. Biz bir eğlence platformuyuz… Fark çok büyük. Bu çok büyük bir fark.’

Bu arada Chandlee, üç yıl önce TikTok’a transfer olmadan önce Facebook’ta 12 yıl yöneticilik yapmış bir isim. Bu nedenle Facebook’un temellerine oldukça hakim ve buna dayanarak açıklamalarda bulunuyor.

Her iki platformun farklılıklarını ve temellerini ele alan yönetici Google+ örneğiyle durumu açıkladı.

tiktoktan facebooka tenkit biz sizi kilitlemek degil eglendirmek istiyoruz 1 u8WmfPjG

Chandlee, ‘Google’ın Google+’ı ne zaman oluşturduğunu hatırlıyorsunuzdur. Facebook’ta, o zamanlar savaş odalarımız vardı. Büyük bir anlaşmaydı. Herkes bu konuda endişeliydi. Ancak zamanla, Google’ın değeri aramaydı ve Facebook sosyalde gerçekten iyiydi. Bu nedenle Google+’ın başarısız olacağı anlaşıldı’ dedi.

Ayrıca Chandlee şunları söyledi: “Aynı şeyi şimdi de görüyorum. Yaptığımız işte gerçekten çok iyiyiz. Bu kültürel eğilimleri ve insanların TikTok’ta sahip olduğu bu eşsiz deneyimi ortaya çıkarıyoruz. Facebook sosyal değerlerinden tamamen uzaklaşmadıkça, Facebook’ta buna sahip olmayacaklar, ki bunu yapacağını sanmıyorum. ”

Çalışanların kendi şirketlerini övmesi oldukça normal bir davranış.

tiktoktan facebooka tenkit biz sizi kilitlemek degil eglendirmek istiyoruz 2 ibgcWGbC

Deneyimli yönetici TikTok’u sosyal olmaktan çok bir eğlence uygulaması olarak tanımlayarak, belki de Facebook’u rahatsız eden bazı sorunlardan kaçınabileceğini umuyor. TikTok’un daha önce rehber ve diğer özel bilgilere ulaşmaya çalışmak gibi konularla mimlendiğini de hatırlıyoruz. Tabi Facebook’un masum olmadığı zaten bir gerçek. Bakalım sosyal medyanın geleceğinde bizi neler bekliyor.

TikTok’un kendisini farklılaştırma çabası veya masumane açıklamaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

tiktoktan facebooka tenkit biz sizi kilitlemek degil eglendirmek istiyoruz 3

Kaynak: https://onedio.com/haber/tiktok-tan-facebook-a-elestiri-biz-sizi-kilitlemek-degil-eglendirmek-istiyoruz-1076677

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu