Sosyal Medya

TikTok’a Avrupa Birliği’nden şok yasaklama!

Çin merkezli kısa video paylaşım uygulaması TikTok, Avrupa Birliği’nin en büyük iki politika yapım kuruluşu tarafından çalışanların telefonlarından güvenlik nedenleriyle yasaklandı. TikTok’un ve kullanıcılarının verileri ile ilgili artan endişeler nedeniyle hükümetler ve düzenleyiciler tarafından sıkı bir denetim altında olduğunu biliyoruz. TikTok, Çin hükümetinin kullanıcıların verilerini toplayabileceği veya hükümetin siyasi emelleri için kullanılabileceği endişeleri nedeniyle tartışmaların odağında yer alıyor.

Avrupa Birliği endüstri sorumlusu Thierry Breton, Avrupa Komisyonu tarafından yapılan yasağı duyurdu ve TikTok ile ilgili herhangi bir olayın Komisyon’a yansıyıp yansımadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. TikTok’un kişisel telefonlarından kaldırılması kararı, üye devletlerin temsilcilerini bir araya getirerek politika önceliklerini belirleyen Avrupa Konseyi’nde de açıklandı.

TikTok’a Avrupa Birliği’nden şok yasaklama!

Avrupa’da birçok yetkili, Çin hükümetinin bu tür teknolojileri kullanarak veri hırsızlığı yapabileceği endişeleri nedeniyle TikTok’a şüpheyle yaklaşıyor. Almanya Federal Veri Koruma Komisyonu (BfDI) yılın başlarında TikTok’un öğrencilerin verilerini izinsiz topladığı endişesiyle uygulamayı hedef almıştı.

TikTok, 2020 yılında dünya çapında en popüler uygulamalardan biri haline geldi. 2018’de Çinli şirket ByteDance tarafından piyasaya sürülen uygulama, genç nesil tarafından seviliyor ve kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Ancak, TikTok’a yönelik güvenlik endişeleri nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanmış veya sıkı bir denetime tabi tutulmuştu. Bu yasaklar, uygulamanın farklı hükümetler ve düzenleyiciler tarafından nasıl görüldüğüne ilişkin soruları gündeme getiriyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/tiktoka-avrupa-birliginden-sok-yasaklama-63fc58b161b3a162c1582890

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu