Teknoloji Haberleri

TikTok, Instagram ve YouTube Fenomenlerinin Paylaşım Başına Aldığı Fiyatı Duyunca Şaşıracaksınız

Sosyal medya platformları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Tabi bu nedenle bir gelir kapısı olarak görülmeye de başladı. Yapılan araştırmalar markaların yüzde 68’i pazarlama bütçesini fenomenlere ayırdığını gösterdi. Çok takipçili içerik üreticilerin kazançları açıklandı. TikTok, Instagram ve Youtube fenomenlerinin dudak uçuklatan kazançları yerli platform tarafından paylaşıldı.

Influencer marketing pazarı geçtiğimiz yıl 14 milyar dolarken bu yıl için tahminler 16 milyar dolar olarak belirtildi.

tiktok instagram ve youtube fenomenlerinin paylasim basina aldigi fiyati duyunca sasiracaksiniz 0 hZNUF1K1

Sosyal medya platformlarını gelir kapısına çevirmek isteyen markaların yüzde 68’i 2022’deki pazarlama bütçelerinde fenomenlere daha çok yer vermeye başladı. Son dönemlerde fenomenlerin içerik platformuna dönüşen cemre.com Influencerların ne kadar kazandığını paylaştı.

Influencerlar 2 yıl içinde aylık 30 bin TL civarında bir kazanç elde etmeye başlıyor.

tiktok instagram ve youtube fenomenlerinin paylasim basina aldigi fiyati duyunca sasiracaksiniz 1

Sosyal medya platformlarının yalnız iletişim değil, reklam ve tanıtım aracı olduğunu ifade eden Cemre.com Kurucusu Yaşar Can yaptıkları araştırmayı değerlendirerek şunları söyledi: “İnsanlar arasında iletişim kurmanın en etkin yollarından biri haline gelen sosyal medya, bazı kişiler için gelir kaynağı olurken, markalar için de hedef kitlelerine ulaşacakları önemli bir mecraya dönüşüyor. Fenomenler işlerini dijital kanallara taşırken, markalar da ürünlerini sosyal medya fenomenleri aracılığıyla sunuyor. Ağırlıklı olarak YouTube, Instagram, TikTok gibi platformlarda düzenli içerik paylaşan fenomenler, 2-3 sene içinde aylık 20 ila 30 bin TL arasında gelire ulaşıyor.”

Instagram’da paylaşım başına en az bin TL ücret alıyorlar

tiktok instagram ve youtube fenomenlerinin paylasim basina aldigi fiyati duyunca sasiracaksiniz 2 YlfuE958

Instagram’da fenomenlerinden istenen reklam sayısı artıkça, reklam bedelinin de aynı oranda yükseldiğine dikkat çeken Yaşar Can, “Instagram fenomenlerinin gelir elde etme yöntemleri, hesap sahiplerine göre farklılık gösterse de birçoğu başka sayfaların reklamlarını kendi hesapları üzerinde gerçekleştirerek, kendi ürünlerini satışa sunarak ya da iş birliği yaparak para kazanıyor. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin izlenmeye sahip Instagram fenomenleri, paylaşımları karşılığında yaklaşık bin TL ücret alıyor. 1 milyonun üzerinde takipçisi olanlar ise faturalı iş birliği yaptıkları için bu rakam 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tiktok-instagram-ve-youtube-fenomenlerinin-paylasim-basina-aldigi-ucreti-duyunca-sasiracaksiniz-1083582

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu