Sosyal Medya

TikTok En Çok İndirilen Uygulamalarda Zirveyi Bırakmıyor

Bir mobil uygulama veri analizi şirketi olan SensorTower, kısa süre önce indirme ve gelir açısından ilk 10 uygulamasını paylaştı. Şirkete göre, Ekim ayında en yüksek küresel gelire sahip oyun dışı uygulama TikTok. Çin uygulaması, Ekim 2019 gelirinin 6,2 katı olan 115 milyon dolardan fazla kullanıcı harcaması kaydetti. TikTok’un gelirinin yaklaşık %86’sı Douyin’den, %8’i ABD’den ve %2’si Türkiye’den geliyor.

TikTok üst sıralarda

En karlı oyun dışı uygulamaların tam sıralamasını 2020 Ekim ayında görebilirsiniz. Uygulama geliri tahminleri, Sensor Tower’ın Mağaza Zekası platformundan gelir.

titkok en cok indirilen uygulamalar zirvede teknobizdeyiz
TikTok En Çok İndirilen Uygulamalarda Zirveyi Bırakmıyor 4

Google’ın YouTube’u, Ekim 2020’de dünyanın ikinci en yüksek oyun dışı uygulamasıdır. Toplam geliri, Ekim 2019’a göre yıllık %58 artışla 94 milyon doları aşmıştır. YouTube gelirinin yaklaşık %56’sı United’dan gelmektedir. Eyaletler ve Japonya’dan %11. Bir sonraki uygulama Tinder, ardından Tencent Video ve Disney.

İndirmeler açısından, TikTok hala en üst sırada yer alıyor. Yalnızca Ekim 2020’de, Çin kısa video uygulaması 66 milyona kadar indirildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %9,5’lik bir artış.

Bekleyeceğimiz gibi, indirmelerinin çoğu Çince sürüm olan Douyin’den. Toplam indirmelerinin %12’sini (Çin) oluşturmaktadır. Bununla birlikte, uygulama hala Brezilya gibi ülkelerden büyük indirmeler kaydetmektedir. SensorTower’a göre, Brezilya’dan indirilmesi yaklaşık %10’dur.

Ekim 2020 itibarıyla dünya çapında oyun dışı uygulamaların en çok indirilen 10’u aşağıdaki şekilde gösterilmektedir. Uygulama indirme tahminleri Sensor Tower’ın Store Intelligence platformundan gelir.

titkok en cok indirilen uygulamalar zirvede teknobizdeyiz 2
TikTok En Çok İndirilen Uygulamalarda Zirveyi Bırakmıyor 5

WhatsApp, geçen ay dünyanın en çok indirilen ikinci oyun dışı uygulamasıdır. Bu popüler mesajlaşma uygulamasının toplam 57 milyon yüklemesi var. Whatsapp’ın en çok yüklendiği ülke %30 ile Hindistan’dır. Afrika devi ve yaklaşık 200 milyon nüfusuyla en kalabalık siyah ulus olan Nijerya, yaklaşık %10 ile ikinci sırada. Görünüşe göre WhatsApp, Sahra altı Afrika’da çok popüler. 

Facebook, Instagram ve Zoom, Ekim 2020’de dünya çapında en çok yükleme yapılan oyun dışı ilk beş uygulama arasında yer alıyor. 

Douyin, TikTok’un Çince sürümü

Peki, TikTok’un kayıtlarının neden Douyin’i içerdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Listedeki diğer uygulamalar Çin’den alınan sonuçları içerir. Bu, TikTok’un Çin’den sonuç almaya hak kazandığı anlamına gelir. Ancak Çin’de TikTok’un eşdeğeri Douyin’dir. Teknik olarak aynı uygulama ancak kolay tanımlama için farklı bir adla.

Sonuç olarak, TikTok’un oldukça iyi gittiğini söyleyebiliriz. Bu uygulama Hindistan gibi devasa bir ülkede aktif değil. Hindistan’ın TikTok kullanımını yasaklamadan önce, ülkedeki en popüler uygulamalardan biri olduğunu hatırlayacaksınızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu