Sosyal Medya

TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!

İngiltere’nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), TikTok’u, gözlemcinin sosyal ağın Mayıs ayı arasında çocukların gizliliğini “korumayarak” veri koruma yasasını ihlal etmiş olabileceğini belirlemesinin ardından 27 milyon sterlin para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. Şirket, 13 yaşından küçük çocukların verilerini ebeveyn izni olmaksızın ele almış, yasal bir dayanak olmaksızın “özel kategori” verileri (etnik köken, cinsel yönelim veya sağlık gibi) işlemiş ve kullanıcılara gerekli bilgileri sunmamış olabilir.

ICO, TikTok’u Şubat 2019’da, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun sosyal medyayı çocuk mahremiyeti ihlalleri nedeniyle 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırmasından kısa bir süre sonra araştırmaya başladı. O sırada, Birleşik Krallık denetçisi hem TikTok’un “tamamen açık” doğrudan mesajlaşması hem de şeffaflık araçları konusunda endişeliydi. Seks avcıları, kullanıcılara sekiz yaşında bile mesaj göndererek bulundu ve çocukların uygulamanın yaş sınırını aşması nispeten kolaydı.

TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!

Ofis, bunların ön bulgular olduğunu ve TikTok’un yasayı çiğnediğine veya para cezası ödeyeceğine dair kesin bir sonuca varılmadığını vurguladı. ICO, nihai bir karar vermeden önce TikTok’un tutumunu “dikkatlice değerlendireceğini” ekledi.

Çocukları korumak için TikTok üzerinde artan bir baskı var. ABD’de, Kongre üyeleri ve eyalet başsavcıları, TikTok’u, uygulamayı kullanmaya perçinleme girişimleri de dahil olmak üzere, çocuk kullanıcılara yönelik olası zararlar konusunda sorguluyor. En azından politikacılar ve düzenleyiciler gençleri güvende tuttuğundan emin olana kadar, İngiltere’de bir para cezası şirketin sorunlarının sonu olmayabilir.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/tiktok-cocuk-mahremiyeti-ihlali-ile-gundemde-6332e50f803e6572d40d0cb3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu