Sosyal Medya

TikTok, 18 yaşından küçüklere hudut getiriyor!

Son periyodun en süratli yükselen toplumsal medya platformlarından birisi olan TikTok, 1 buçuk milyarı geçen kullanıcı sayısıyla değerli bir kitle tarafından benimseniyor. Platform, birçok sefer genç ve çocukları berbat tarafta etkilediği gerekçesiyle tartışmalara neden oldu. Şikret, bu mevzuda bir adım attı.

18 yaşından küçük kullanıcılar için TikTok ekran müddeti sonu 60 dakika oldu

Birçok araştırmaya nazaran genç ve çocuklar, toplumsal medyada gereğinden fazla müddet geçiriyor. Bu mevzuda en dikkat çeken platformlardan birisi olan TikTok, 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olacak yeni özelliğini duyurdu. Buna nazaran TikTok ekran mühleti sonu, bu yaş sonundaki kullanıcılar için otomatik olarak 60 dakika olacak.

tiktok 18 yasindan kucuklere hudut getiriyor 0

Uygulama, ayarlanabilir bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özelliğin kapatılması halinde 100 dakikadan sonra TikTok, ekran mühleti sonu belirlenmesi ikazını yapıyor. Ek olarak platform, 13 yaşın altındaki şahıslar için varsayılan olarak 60 dakikalık bir hudut belirleyecek.

Öte yandan platform, bilhassa ABD tarafından ağır bir baskı altında. Birçok argümana nazaran TikTok, Çin’e birtakım kıymetli bilgileri sızdırıyor. Ek olarak bilgi toplama metotları ve siber hücum riskine ait kaygı yarattığı gerekçesiyle birtakım ülkelerde yasaklanıyor.

tiktok 18 yasindan kucuklere hudut getiriyor 1 XfXO5rlU

TikTok, bugün buna misal bir nedenle ülkemizde de cezaya çarptırıldı. Ferdî Dataları Muhafaza Heyeti (KVKK), toplumsal medya platformu TikTok’a 1 milyon 750 bin lira para cezası verildiğini açıkladı. Kararın nedeni olarak ise ‘kişisel dataların hukuka muhalif olarak işlenmesini önlemek hedefiyle uygun güvenlik seviyesini temin edilmemesi gösteriliyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tiktok-ekran-suresi-18-yasindan-kucuklere-sinir-getiriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu