Teknoloji Haberleri

The Sandbox Kurucu Ortağından Açıklama: Metaverse Yeni Fırsatlar Yaratarak Global Ekonomiyi Etkiliyor!

Metaverse kavramı hayatımıza girdiğinden beri pek çok şeyin öncüsü oldu. Tanınan metaverse platformlarından The Sandbox kurucu ortağı Sebastien Borget, meta datanın iktisada olan tesirlerini kıymetlendiren açıklamalar yaptı ve ekosistemin hayal gücünün keşfindeki ehemmiyetinden bahsetti.

İşte metaverse ve geleceği!

Not: Bu içerik bilgilendirme emelli üretilmiştir. Rastgele bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. 

Çoklu cihan yapısına sahip olan metaverse global ekonomiyi şekillendiriyor.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 0 dC9uCY7O

Tanınan bir oyna-kazan platformu olan The Sandbox, son devrin en sık konuşulan metaverse coinlerinden biri. Ekosistem COO ve kurucu ortağı olan Sebastien Borget, Sandbox ve metaverse hakkındaki fikirlerini paylaştı. Alana duyulan ilginin eskisinden daha az olmasına karşın, teknolojik manada bir öncü olan merkeziyetsiz çoklu cihan yapısının global ekonomiyi nasıl şekillendirdiğini açıkladı. ABD, Çin ve Türkiye üzere ülkelerin stratejik açıklamalar yapmasına karşın tek bir tarafın metaverse üzerinde denetim sahibi olamayacağının altını çizdi.

Web 3.0 ve metaverse global iktisadın genişlemesini sağlayabilir.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 1 HAud2wtd

Mevzuya ait ifadelerinde Web 3.0 ve metaverse için ‘sadece kullanıcıların niyet ve yaratıcı gücüyle sonlu olan yeni tecrübelerin kapısı’ tanımlamalarını kullanan Borget, bu alanın hala genişlemeye devam ettiğini belirtti. Ayrıyeten yeni kainatlar yaratma fikrinin insanın hayal gücünü geliştirdiğini söyledi ve bu yeni ekosistemin global iktisadın genişlemesine yardımcı olabileceğini lisana getirdi.

Gelecek 10 yıl içinde iş yapma biçimlerimiz derinden etkilenecek.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 2 Y6hu4Flt

Kurucu, meta bilgi deposunun insanlara yeni toplumsallaşma, bir ortaya gelme ve ekonomik bağlantı kurma alanları yarattığından bahsetti ve gelecek 10 yıl içinde çok daha süratli gelişmeler olacağına inandığını söyledi. Bununla birlikte pek çok yeni ekonomik fırsatın ortaya çıkacağından ve oynama, para kazanma, toplumsallaşma, çalışma biçimlerimizin önemli manada değişeceğinden bahsetti. Ek olarak metaverse odaklı projelerin yaratma sürecini daha eğlenceli ve ödüllendirici hale getirmesi gerektiğini vurgulayarak kullanıcı isteklerinin dinlenmesi gerektiğini paylaştı. Mevzuyla ilgili şunları söyledi:

‘ Bu ekosistemi hayata geçirmeyi başardık, ancak oyuncuların yarattıkları ve paylaştıkları varlıklar onu yönlendiriyor.’

Borget’e nazaran metaverse idaresinin denetimi büsbütün kullanıcılara verilmeli.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 3 sLhWY6Hv

Borget’e nazaran metaverse idaresinin büsbütün kullanıcıların kendisine devredilmesi gerekiyor. Bunun temeli ise oylama düzenekleri ve merkezi olmayan özerk tertipler oluşturmaya dayanıyor. Sandbox platformu da tam olarak bunu sunmaya çalışıyor ve kullanıcılar ekosistemde kilitli kalmıyor. Açıklamaya nazaran Sandbox cihanında oluşturulan içerikler, öteki açık metaverse platformlarına aktarılabiliyor ve bu biçimde kainatlar ortası bağlantı kurulmuş oluyor. Kısıtlı ve denetimli Web 2.0 yapısından kaçış anahtarının ise bu olduğu düşünülüyor.

The Sandbox ekosistemi kullanıcı potansiyelinin odağında inşa ediliyor.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 4 d3TJkYsC

Borget, ayrıyeten Sandbox platformunun metaverse genişlemesini hızlandırdığını savundu ve açık, şeffaf yapısı ile içerik oluşturuculara takviye olduğunu söyledi. The Sandbox geleceği hakkındaki fikirlerini ise şöyle aktardı:

‘Herkesin özgürce yaratabileceği, oynayabileceği, oynarken ödüllendirilebileceği, merkeziyetsiz ve eğlenceli bir metaverse vizyonuna sahibiz. Bu alandaki gücümüz içerik oluşturucuların ve oyuncuların potansiyelinden kaynaklanıyor, bu nedenle ekosistemi buna nazaran adım adım inşa ediyoruz.’

The Sandbox bayan potansiyelini Web3’e getirmek istiyor ve buna uygun alanlar hazırlıyor.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 5 Ur1NcWC4

Platform için sonraki adımın içerik üreticilere kendi tecrübelerini oluşturma ve paylaşma imkanı sunmak olduğunu açıklayan Borget, birebir vakitte oyun oynamayı daha adil hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Bilhassa bayanlar için güzel ve eğlenceli alanlar kurmak istediklerini, bu biçimde daha fazla bayanın Web3’e giriş yapacağını belirtti.

‘Oyunculara dış görünüşten kaynaklanan farklılıkların ötesini görmeleri için ilham veriyor, onları her manada takdir eden dünyalar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu formda gelecekte topluluğun daha fazla orjinal içerikle buluşacağına inanıyoruz.’

Metaverse ekosistemleri büyümeye devam ediyor ve geleceği şekillendiriyor.

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 6 jaH4D2zA

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesinden sonra pek çok kişi metaverse kavramına ilgi duymaya başladı. Dev kurumsallar bu alandaki çalışmalarını hızlandırırken, JP Morgan metaverse’ü 1 trilyon dolarlık yatırım fırsatı olarak kıymetlendi ve Decentraland cihanına giriş yaptı. Bütün bunlarla birlikte metaverse odaklı kripto para ünitelerinde süratli yükselişler yaşandı. The Sandbox kullanıcı sayısı 2 milyona ulaştı ve pek çok zincir tabanlı sanal gerçeklik platformu amaç kitlesini genişletti.

Artırılmış gerçeklik yalnızca bir başlangıç mı?

the sandbox kurucu ortagindan aciklama metaverse yeni firsatlar yaratarak global ekonomiyi etkiliyor 7 fLFMOlBZ

Bütün bunlar metaverse ve mümkün ekonomik tesirlerinin yalnızca başlangıcı olarak görülüyor ve önümüzdeki 5 yıl içinde herkesin günde en az 1 saat metaverse’de geçirmesi bekleniyor. Yeni iş kolları, yaratma alanları, düşünme biçimleri ve potansiyeller geliştirilmeye devam ediyor. Bu sayede iş yapma ve çalışma aktivitelerinin artırılmış gerçeklik dünyasına aktarılması planlanıyor. Sonrasında ne olacağını ise kimse tam olarak kestiremiyor.

Sizce de metaverse dijital dünyanın yalnızca birinci adımı olabilir mi? Yorumlarda buluşalım…

Kaynak: https://onedio.com/haber/the-sandbox-kurucu-ortagindan-aciklama-metaverse-yeni-firsatlar-yaratarak-kuresel-ekonomiyi-etkiliyor-1053525

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu