Yaşam

Tesla’nın Cyberbackpack Sırt Çantasının Tasarımı Çalıntı mı?

Elon Musk tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve büyük bir ses getiren Cyber Rodeo etkinliğinde Cybertruck’ın yanı sıra pek çok yeni şey daha birinci sefer gösterildi. Yeni eserler ortasında en göze çarpan şeylerden biri ise Tesla’dan beklenmeyecek bir formda bir sırt çantası tasarlanmış olmasıydı.

Lakin bu sırt çantası, bugün çıkan haberlerle çok daha farklı bir bahisle gündeme geldi. Tesla’nın Cybertruck’tan ilham alınarak tasarlandığını söylediği sırt çantasının, bir hayranın tasarımı olduğu ileri sürüldü. Üstelik Tesla hayranı bu çantayı aylar evvel tasarladığını söylüyordu.

“Elon Musk’a birlikte çalışma teklifinde bulundum”

teslanin cyberbackpack sirt cantasinin tasarimi calinti mi 0 fnrVuPHb

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı, Cybertruck’a misal bir görünüme sahip sırt çantası tahminen de tanıtılan eserler ortasında en enteresan olanıydı. Lakin çıkan haberler, bu çantanın bir Tesla hayranı olan Riz tarafından aylar evvel tasarlandığını gösteriyordu. Riz, Cyberbackpack’i yaklaşık 6 ay evvel tasarladığını ve bu dizaynını Elon Musk’a ulaştırmak için kendisine Twitter üzerinden ulaşmaya çalıştığını fakat geri dönüş alamadığını söylüyor. Bununla birlikte ‘Cyberbackpack.com’ isimli internet sitesi de bir müddettir Riz tarafından kullanılıyordu Tesla’nın ticari marka müracaatında bulunduğu tabirle tıpkı ismi taşıyor.

Büyük bir Tesla hayranı olduğunu yineleyen Riz, kendi prototipinin Tesla tarafından üretilmesinin akabinde bununla ilgili hiçbir kızgınlığı olmadığını ve tıpkı ismi taşıyan internet sitesini de kapattığını söyledi. Bununla birlikte Riz “Tesla’nın eseri geliştirmesi için yardımcı olmak istediğini ve Tesla’nın web sitesinde eserlerinin satıldığını görmenin en büyük hayali olduğunu” kelamlarına ekledi. Riz dizaynına dair bir görüntüyü da geçtiğimiz ay (çantanın ortaya çıkmasından önce)takipçileriyle paylaşmıştı.

Riz’in Cybertruck’tan ilham alarak tasarladığını söyledi çanta:

YouTube video

Biliyorsunuz ki günümüzde son teknoloji eserlerin büyük bir çoğunluğu farklı şirketler tarafından üretilen kopyalarını da beraberinde getiriyor. Lakin bir eser özgün bir dizayna sahip olmasa bile en bilindik firmanın ismiyle anılabiliyor. Örneğin;Apple’ın AirPods’ları üzere. Birinci tasarımı öbür bir şirkete ilişkin olsa da bu eserler genelde onu piyasaya süren birinci büyük şirketin bir eseri olarak anılıyor.

Riz’in hayal ettiği üzere bir gün Tesla’nın web sitesinde eserlerini satıp satmayacağı bilinmez lakin Cyberbackpack Tesla’yla şimdiden özdeşleşmiş durumda. Olağan Tesla’dan yahut Elon Musk’tan mevzuyla ilgili hiçbir geri dönüş olmaması da epeyce farklı bir mevzu.

Kaynaklar: 1, 2

Kaynak: https://www.webtekno.com/tesla-cyberbackpack-sirt-cantasi-tasarimi-calinti-mi-h122819.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu