Kripto Para

Terra LUNA, Tekrardan Birinci Sırada

Terra LUNA, kullanıcıların fiyatın yükseleceğine inanmasıyla bir arada trend coin’ler ortasında birinci sıraya yükseldi.

Volatilite kripto para dünyasına aşina birisi için uzak bir kavram değil. Terra (LUNA) ekosisteminde meydana gelen çöküş ve akabinde LUNA 2.0’ın yayınlanması geçtiğimiz iki ayda pek de umulanı vermedi. Son skandal dışında LUNA geçtiğimiz hafta düşüş öncesi pahasının %30’unu geri kazandı.

LUNA Zirvede

Geçtiğimiz 24 saat içinde LUNA CoinMarketCap’teki en trend coin’ler listesinde tekrardan birinci sıraya yükseldi. Bununla bir arada LUNA CoinMarketCap’te PancakeSwap (CAKE) ve Terra Classic (LUNC)’i geçerek en çok arananlar listesinde de birinci sıraya yükseldi.

LUNA İçin Hala Umut Var Mı?

LUNA büyük çöküş sonrasında toparlanmanın sinyallerini verdi. Yaşanan stabil coin skandalından sonra geçtiğimiz bir haftadaki yükseliş gösterdi ki yatırımcılar LUNA ve LunaClassic’e hala güveniyor. Bunlar yaşanırken LUNC yatırımcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Ayrıyeten LUNC’ın haftalık market hacmi 2 Ağustos’ta 1.1milyar $’a ulaştı. Mayıs’taki çöküş bir tarafa LUNC yatırımcılar ve topluluktan takviye görmeye ve trendde yükselmeye devam ediyor.

LUNA’ya Güvensizlik Hala Devam Ediyor

Yaşanan UST stabil coin kaosu LUNA fiyatlarını 119$’dan 0.000196$’a kadar gerilemesine sebep olmuştu. Bu da en başta LUNA’ya ve sonrasında stabil coinlere olan inancımızı tekrardan sorgulamamıza yol açtı.

LUNA Neden Düştü?

Luna’nın stabil coini olan UST “death spiral” olarak isimlendirilen bir döngüye girdi. Daha açık olmak gerekirse LUNA ve UST bir arada çalışarak UST stabil coinini USD’ye sabitliyor. Kısaca algoritma fiyat 1 doların üstündeyse LUNA’yı UST’ye şayet fiyat 1 doların altındaysa UST’yi LUNA’ya çeviriyor ve böylelikle UST fiyatı her daim 1$’a muadil kalıyor.

Bu sırada arbitrajcılar, 98 Dolara aldıkları UST’yi anında 1$’a satarak kar elde etmeye başladıklarında Luna tarafından açıklama olarak bir taarruz meydana geldiği söylendi. Lakin fark edildi ki UST .98 dolardayken LUNA satmak yerine BTC satarak stabil coinin kıymetini 1$’da tutmaya çalışıldı. O periyotta BTC’nin de düşüşüyle birlikte LUNA’nın elinde UST’yi destekleyecek BTC kalmadı ve pahası günler uzunluğu düştü.

Bütün bunlardan ötürü LUNA, trend olmayı sürdürse de piyasanın güvensizliği hala devam etmekte.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/terranin-lunasi-trendlerde-1-sirayi-gordu/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu