Sıradaki içerik:

Amazon, Türkiye’deki İlk Reklamını Yayınladı!

e
sv

Telegram’a Reklam Gelmeye Başlıyor!

avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, kendi kanalında yaptığı duyuruda uygulamaya reklam ekleneceğini açıkladı. Reklamlar, pek çok kullanıcının korktuğunun aksine sohbetlerde kendisini göstermeyecek.

Gizliliğe verilen önem amacıyla pek çok kullanıcının tercih ettiği mesajlaşma programı haline gelen Telegram, bugün geleceğe dair yeni planlarıyla gündeme geldi. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, kendi Telegram kanalında paylaştığı duyuruda uygulamaya reklamların geleceğini açıkladı.

Pavel Durov, Telegram’ın neden reklamlara sahip olacağına dair de birtakım açıklamalarda bulundu. Buna göre programlamayı kullanan pek çok bireyin hoşuna gitmeyecek olan tanıtımlar, Telegram’ın 500 milyona yakın aktif kullanıcısıyla çoğalan sunucu giderlerini karşılamaya yarayacak.

Telegram’a reklamlar geliyor:

Pavel Durov, duyurusunda Telegram’ın geçmişi boyunca şirketin giderlerini kendi cebinden ödediğini ifade etti ve bundan sonra nerdeyse bir milyar kullanıcı sayısına yaklaşan programın düzgün bir finansal desteğe sahip olması gerekliliğini ifade etti. Böyle bir durumla karşılaşan projelerin genellikle maliyeti çıkarmak amacıyla para kazanmaya başlamak ya da şirketi satmak seçeneklerine sahip olduğunu belirtti.

Bunun sonrasında Telegram’ın izleyeceği yolu aktaran Durov, şirketi WhatsApp’ın kurucularının yaptığı gibi satmayacaklarını açıkladı. Telegram’ın uzunca bir vakit aktif olmasını sağlayacaklarını ifade eden Durov, önümüzdeki yıldan itibaren programın gelir elde etmeye başlayacağını duyurdu.

Reklamlar nasıl olacak?

Fikirden hoşlanmayan on binlerce Telegram kullanıcısı olsa da uygulamaya eklenecek tanıtımlar, pek çok kullanıcı doğrulusunda gerçekte fark edilmeyecek çünkü tanıtımlar Telegram’ın şu anki görünümünü değiştirmeyecek. 1’e 1 ya da grup konuşmalarındaki sohbetlerde tanıtımlar gözükmeyecek.

Bunun aksine tanıtımlar, milyonlarca kullanıcı doğrulusunda takip edilen halka açık büyük kanallarda yer alacak. Bu kanalların sahipleri nasıl reklam yayınlayarak para kazanıyorsa Telegram da aynı işi yapacak. Reklamlar, uygulamaya istikbal “Ad Platform” ile bu kanallardaki kullananlara kullanıcı dostu ve gizliliğe saygı duyan bir şekilde gösterilecek.

Ayrıca Telegram’ın tanıtımlarının gösterildiği halka açık kanalların sahipleri de bu reklam gelirlerinden bir pay elde edebilecek. Tabii bu hal fakat Telegram para kazanmaya başlarsa gerçekleşecek. Reklamların eklenmesiyle Telegram hem para kazanacak hem de kazandırmaya başlayacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.