Teknoloji Haberleri

Telegram Kurucusu Kısıtlamalardan Ötürü Apple’a İsyan Etti

Telegram kurucusu Pavel Durov, Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin taşınabilir versiyonu hakkında açtı ağzını yumdu gözünü. iOS aygıtlardaki Safari’nin web geliştirici seçeneklerini kısıtladığını söyleyen Durov, Apple’a suçlamalarda bulundu.

Durov, tenkitlerini Telegram’daki kanalından kamuoyuyla paylaştı .

telegram kurucusu kisitlamalardan oturu applea isyan etti 0 mDKMXjlQ

Apple’ın web uygulaması özelliklerini kasıtlı olarak kısıtladığını ve bunun geliştiricilerin iOS’ta yapabileceklerini sınırladığını argüman ediyor. Apple’ın şu anda web uygulamaları için sahip olduğu kısıtlamalar, Telegram’ın web sürümünü de etkiliyor.

Apple’ın bu uygulamayı kasıtlı olarak yaptığını ve yüzde 30’luk kesinti için getirdiğini söylüyor.

telegram kurucusu kisitlamalardan oturu applea isyan etti 1 2nXfNP9l

Apple’ın bunun gerisindeki mantığın, kullanıcıları App Store’dan lokal uygulamalar indirmeye zorlamak olduğundan şüpheleniyor ve Apple’ın App Store üzerinden yapılan satın alma süreçlerinde aldığı %30 kurul fiyatını gündeme getiriyor. Bu %30’luk kesinti gayri resmi olarak isimlendirildiği için birçok geliştirici makus şöhretli ‘Apple Vergisi’ ile ilgili meseleler yaşadı

Durov: Safari web’i öldürüyor

telegram kurucusu kisitlamalardan oturu applea isyan etti 2 eA46GvAi

Geliştiricilerin Apple’ın lokal tarayıcısından şikayet ettiklerini ve Safari’nin web’e yardımcı olmadığı birçok yolu listeleyen HTTP Araç Seti’ndeki bir blog gönderisini alıntılayarak ‘Safari web’i öldürüyor’ diyor Durov. Blog gönderisi, Safari’nin özellikleri atlamaması, birçok yanılgı bulunması ve bunların düzeltilme suratının düşük olması ve Chrome takımı tarafından önerilen API’lerin yok sayılması üzere nedenleri listeler. Durov, üstte bahsedilen makaleye atıfta bulunmanın yanı sıra, Telegram geliştiricilerinin iOS’ta Safari ile ilgili 10 problemden oluşan bir listeye işaret ettiğini de vurguluyor. Bunlar ortasında, push bildirimlerinin olmaması, rastgele yine yükleme, bulanıklaştırma efektlerinin yavaş uygulanması ve bazen görünen görsel eserler var. Gönderi ayrıyeten Safari’nin araç setinde eksik olan geliştirme ile ilgili birkaç şey daha içeriyor.

Pavel Durov’un bu isyanı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

telegram kurucusu kisitlamalardan oturu applea isyan etti 3 rh6v3CES

Kaynak: https://onedio.com/haber/telegram-kurucusu-kisitlamalardan-dolayi-apple-a-isyan-etti-1075822

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu