Gündem

TBMM Açılıyor Birinci Gündem Hususu EYT: Emekliye Bayram İkramiyesinde Kıymetli Detay!

Türkiye Büyük Millet Meclisi yarın açılıyor, ilk gündem maddesinin de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme olması bekleniyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi deprem sebebiyle 3 hafta ara verdiği çalışmalarına yarından itibaren devam edecek. Genel Kurul’da öncelikle EYT teklifi ele alınacak.

tbmm aciliyor birinci gundem hususu eyt emekliye bayram ikramiyesinde kiymetli detay 0 k3yGydpF

TBMM, deprem nedeniyle 3 hafta ara verdiği çalışmalarına yarın başlayacak. 

Genel Kurulda ilk konu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifi olurken, görüşmelerin bir günde tamamlanması bekleniyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “İlk gündem başlığımız EYT düzenlemesi” dedi.

tbmm aciliyor birinci gundem hususu eyt emekliye bayram ikramiyesinde kiymetli detay 1

Elitaş yaptığı açıklamada, ‘4 Maddelik kanun teklifi, eğer siyasi parti grupları katkı sağlarlarsa, salı günü kanun teklifini bitirebiliriz. Hemen genel üzerindeki yaptığımız görüşmelerle bunu değerlendirebiliriz. Ama kanun temel kanun olmadığından normal şartlar altında genel kurulda 12-13 saatlik bir çalışma ile sabaha karşı bitme durumu olur ki, o zaman Çarşamba günü nihayete erer diye düşünüyorum.’ diye konuştu.

EYT yasası bu hafta TBMM’de kabul edilirse, Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren, koşulları yerine getirmiş olan kişiler emeklilik dilekçesi verebilecekler.

tbmm aciliyor birinci gundem hususu eyt emekliye bayram ikramiyesinde kiymetli detay 2 3AVHkJep

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, 5510 Sayılı Kanun’a göre, SSK ve Bağ-Kur kapsamındakiler emeklilik dilekçesi verdikleri tarihi takip eden ay başında aylık almaya başlayabilecekler. Ancak 4C kapsamındaki Emekli Sandığı’na mensup olanlar içinde göreve devam edenler, yetkili makamdan alınan ’emekliye sevk onayı’ sonrasında ilişiklerinin kesildiği ayı takip eden ay başından itibaren alırken, görevi bitenler emeklilik dilekçesi verdikleri tarihi izleyen ay başından itibaren aylık hakkı kazanıyorlar.

Mart ayı içinde emeklilik dilekçesi verenler, 1 Nisan 2023 tarihi itibarıyla emekli maaşına hak kazanabilecekler. Ancak ilk emekli aylığı ödemesi nisan ayında yapılmayabilir.

tbmm aciliyor birinci gundem hususu eyt emekliye bayram ikramiyesinde kiymetli detay 3 QQvWcrwq

Sosyal Güvenlik Kurumu, normal şartlarda emeklilik başvurularını iki hafta içinde sonuçlandırırken, aynı anda yüz binlerce kişinin dilekçe vermesiyle aylık bağlama işlemlerinin uzaması olasılığı yüksek oluyor. 

Otomasyonla yapılan işlemlerde, vatandaşların aylıkları, dosyaların fiziksel incelenmesi sonrasında bağlanıyor. Bir de Nisan itibarıyla emekliliğe hak kazananlar Ramazan Bayramı’nın 21 Nisan’da olması nedeniyle 1.100 TL bayram ikramiyesi de alabilecek.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tbmm-aciliyor-ilk-gundem-maddesi-eyt-emekliye-bayram-ikramiyesinde-onemli-detay-1131012

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu