Kripto Para

Tayland Bankası, CBDC İçin Pilot Çalışmasına Başlayacak

Tayland Bankası (BOT), yıl sonuna kadar CBDC için pilot çalışmalarına başlamayı planlıyor.

Banka, dijital para piyasaya sürülmesine ait riskleri ve yararları değerlendirebilmek ismine, yıl sonuna kadar bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) pilot çalışmasını başlatmayı planlıyor.

Tayland Merkez Bankası, özel bölümler yapılacak olan işbirliğinin, merkez bankasının evvelki CBDC çalışmalarının kapsamını genişletmesini sağlayacağı kaydedildi.

“Tayland Bankası, CBDC’yi yeni bir finansal altyapı olarak tanıyan birinci merkez bankaları ortasında yer aldı ve bu teknoloji daha düşük maliyetlerle çeşitli finansal hizmetlere daha rahat ve kolay erişim sağlama potansiyelini barındırıyor”

Bankanın pilot uygulaması iki kısma ayrılacak. Birincisi üç şirketin yer aldığı mal ve hizmetler için 10.000 civarında kullanıcının yaptığı ödemeleri pahalandırmak için tasarlanan temel yol. İkinci kısımsa yeni finansal hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırma niyetiyle hazırlanan yenilikçi yol.

Tüm bu çalışmalara karşın bankanın şimdilik CBDC piyasaya sürmek üzere bir planı bulunmuyor. Merkez bankası birinci etapta CBDC’lerin risklerini ve yararlarını kapsamlı bir biçimde kıymetlendirmek istiyor.

Tayland, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, CBDC’nin 3 ila 5 yıl ortasında büsbütün uygulanabilecek bir sistem olduğunu tabir etmişti.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/tayland-bankasi-cbdc-icin-pilot-calismasina-baslayacak/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu