Oyun

Tatilini Eğlenerek Pahalandırmak İsteyenler İçin Yabancı Lisandan Yazılıma Kadar Her Koldan 10 Öğretici Oyun

Oyunlar, bir şeyi öğretebilme, en azından öğrenimine yardımcı olabilme vasfını taşıyan eserler artık. Birçok kursta, derslerde, kısacası öğrenilmesi gereken bir şey olduğunda oyunlaştırma yönteminin kullanıldığını görüyoruz. Steam’de de işimize yarayabilecek birçok konuyu öğrenmemize yardımcı olabilecek eğitici oyunlar bulunmakta. Bu eğitici oyunlardan 13 tanesini listemizde derledik.

1. while True: learn()

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 0 1MtQ3Dhz

while True: learn(), adından da anlaşılabileceği üzere programlama üzerine yoğunlaşan bir oyun. Nöral ağlar geliştiren bir makine öğrenimi uzmanı olarak çalışıyoruz, ama ne hikmetse kedimiz bizden daha iyi. Biz de kedimizi anlamak için bir kedi çevirmeni yapmaya çalışıyoruz.

Oyun, her ne kadar esasında eğlence amaçlı olsa da makine öğreniminin mantığını çok temel düzeyde öğretmeyi başarıyor.

2. Linguist FPS

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 1 aWhD5uUA

Yabancı dil öğrenirken farklı metotlar da denemek isterseniz Linguist FPS’e alalım sizleri. Bu oyun, size FPS yöntemiyle İngilizceden Koreceye kadar 14 dili öğrenmenize yardımcı olmayı hedefliyor. Bildiğiniz üzere dil öğrenmek bir oyunla halledilecek kadar basit bir mesele değil tabii, ama akşamüstü zaman öldürürken biraz yabancı dil pratiği yapmak isterseniz oyuna göz atmanızı öneririz.

3. Poly Bridge 2

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 2 2KwfXpEE

Poly Bridge 2, temel olarak öğretme amacı değil, eğlence amacı taşıyan bir oyun. Fakat oyun belli yerlerde öyle zorlaşıyor ki nice inşaat mühendisleri bile gereken köprüleri yaparken soğuk terler döküyor. Beynini saatlerce köprü yaparak çalıştırmak isteyen bir mühendisseniz sizi Poly Bridge 2’ye alalım!

4. World of Guns: Gun Disassembly

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 3 hwwOHtjJ

Silahlara meraklısınız ama gerçek silahları inceleyecek imkânınız yok mu? World of Guns: Gun Disassembly imdadınıza yetişiyor. Bu oyunda silahların iç mekaniğini en ince detayına kadar öğrenebiliyor, silahları adeta yapboz gibi söküp takabiliyorsunuz.

5. Turing Complete

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 4 Rw8BYjEA

Basit mantık problemleri çözerek rahatça başladığınız bu eğitici oyuna birkaç saatinizi ayırınca kendinizi baştan bir bilgisayar inşa ederken buluyorsunuz. Bilgisayarların nasıl işlediğini anlamak, algoritma oluşturmak, mantıksal problemleri çözmek ve böylece programlama temelinizi geliştirmek için Turing Complete’e göz atmanızı öneririz.

6. Universe Sandbox

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 5

Universe Sandbox’ta evrenimizin ayarlarıyla, yer çekimiyle, iklimle, çarpışmalarla oynuyoruz. Dünyamızın aslında ne kadar kırılgan ve küçük olduğunu fark ettiren eserlerden bir tanesi. Eğer uzaya, fiziğe ve bilimum konulara ilginiz varsa Universe Sandbox’ta zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.

7. Bartender Hustle

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 6 gQLJXN7S

Hikâye bazlı bir barmenlik simülasyonu olan Bartender Hustle’da bir barmen olarak kariyerinizde yükselmeye çalışırken farklı kokteyller yapmayı interaktif olarak öğreniyor, barlarda karşınıza çıkabilecek durumları görüyorsunuz. Eğer barmenlik ilginç geliyorsa oyuna bir göz atabilirsiniz.

8. Niche – a genetics survival game

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 7 XwFbYi9J

Özellikle biyoloji veya genetikle ilgili bir bölüm okuyorsanız bayılacağınız bu oyun, Darwin’le uzaktan yakından alakası olmayanların da beğenisini kazanmış durumda. Sıra tabanlı strateji-hayatta kalma oyunu olan Niche’de gerçek genetik mekaniklerini kullanarak türünüzü hayatta tutmaya çalışıyorsunuz, bunu yaparken de evrime ve genetiğe dair temel bilgileri ediniyorsunuz.

9. Cooking Simulator

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 8 riSMXQZL

Cooking Simulator, yüzlerce farklı tarifle, malzemeyle oyunculara yemek yapmayı detaylı bir şekilde öğretiyor. İster yemek yapmayı yeni öğrenmesi gereken bir öğrenci olun isterseniz de deneyimli bir şef, bu oyunu oynayarak hem eğlenip hem de yeteneklerinizi keskinleştirmeniz mümkün.

10. SHENZHEN I/O

tatilini eglenerek pahalandirmak isteyenler icin yabanci lisandan yazilima kadar her koldan 10 ogretici oyun 9 sJG4gaUf

Özellikle EE’cilerin ilgisini çekebilecek olan SHENZEN I/O adlı oyunda kod yazıyoruz, farklı markalardan mikroçipler, ekranlar, bellekler kullanarak devreler oluşturuyoruz. Bununla birlikte içerisinde çalıştığımız şirketteki renkli tiplerle de etkileşime geçiyoruz. Tam teşekküllü bir mühendislik simülasyonu yani.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tatilini-eglenerek-degerlendirmek-isteyenler-icin-yabanci-dilden-yazilima-kadar-her-daldan-10-ogretici-oyun-1078114

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu