Gündem

Tasalar Bitmiyor: Borsa İstanbul, Tatil Dönüşü Yükselişini Sürdürür mü? Dünyada Dolar Baskısı Sürecek mi?

Global piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşı ve öncelikle Avrupa’ya tesirlerinin ağır olmasıyla devam eden jeopolitik riskler ile Çin’de salgın önlemlerinin sürmesi ile tedarik zincirinde bozulma kaygıları ile artan enflasyon baskısı telaşları artırarak negatif seyri sürdürüyor. 

Petrolün seyri yakından izlenirken, altın, dolardaki baskı ile eziliyor. Yurt içinde de dolar yükseliş seyrini korurken, Borsa İstanbul’da kısa hafta kârlı kapandı.

Borsa İstanbul’da iki günde bedel kazandı

tasalar bitmiyor borsa istanbul tatil donusu yukselisini surdurur mu dunyada dolar baskisi surecek mi 0 5iaeIpEv

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi iki süren geçen hafta cuma gününü yüzde 0,31 oranında paha kaybederek 2.458,72 puandan tamamlarken, haftalık bazda yüzde 1,16 oranında ise bedel kazandı. 

Dünyada artan, Fed’in enflasyonla uğraşta başarısız olabileceği telaşı ile risk iştahı düşük seyrederken, gündemde ise yurt içinde sakin bitr haftaya başlarken, başta ABD olmak üzere tahvil faizleri ve dolar endeksinde yükseliş seyri yakından izlenecek. 

BIST 100 endeksinde ise teknik düzeylerde 2.420 puan dayanak, 2.480 ve 2.520 düzeyleri de direnç pozisyonunda öne çıkıyor.

Endeks güne yüzde 0,17 oranında 4,25 puan artışla 2.462,96 puandan başladı.

ABD pay senedi piyasalarında aşağı hareket devam ediyor

tasalar bitmiyor borsa istanbul tatil donusu yukselisini surdurur mu dunyada dolar baskisi surecek mi 1 Ws8qd2IM

Geçen haftanın son süreç günü Wall Street’te yaşanan düşüş sonrası ABD pay senedi piyasalarında aşağı hareket bugün de devam ediyor. Mali sıkılaştırma, yüksek enflasyon ve ekonomik büyümede yavaşlama telaşları ile Cuma günü Wall Street’te Dow Jones Sanayi Endeksi 98,60 puan, yüzde 0,30 düşüşle 32899,37 puandan kapandı. S&P 500 vadeli endeksi 23,.53 puan, yüzde 0,57 gerilerken, Nasdaq Bileşik Endeksi’nde kayıp tahvil getirilerindeki süratli artışın tesiriyle 173,03 puan, yüzde 1,40 oldu. 

ABD pay senetlerindeki güçlü kıymet kayıpları, bu sabah vadeli endekslerde de kendini gösteriyor.  Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,99, S&P 500 vadeli endeksi yüzde 1,01 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi yüzde 0,89 ekside. 

Avrupa vadeli endeksleri de ECB’nin faiz artırımlarına başlayacağı beklentilerinin güçlenmesinin, stagflasyon kaygılarının artmasıyla aşağı taraflı bir seyir izliyorlar. FTSE 100 vadeli Endeksi yüzde 0,70, FDAX yüzde 1,25 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 1,36 aşağıdalar.

Asya tarafında ise Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) ayrışan para siyaseti tavrına karşın yendeki çok zayıflama risk ögesi olarak görülüyor. Çin’de ise salgın kapsamında alınan önlemlere ve tedarik zincirinde mühletlerin uzamasına rağmen dış ticaret sayıları beklentilerin üzerinde geldi. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,3 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,4 bedel kaybetti. Hong Kong piyasaları ise tatil hasebiyle kapalı olacak.

Dolar gücünü artırıyor

tasalar bitmiyor borsa istanbul tatil donusu yukselisini surdurur mu dunyada dolar baskisi surecek mi 2

Dolar Endeksi 104,09 ile 2002’den bu yana görülen en yüksek düzeye çıkarken, İngiliz sterlini, ABD Doları karşısında 22 ayın en düşük düzeyi olan 1,22685’e geriledi. Euro/dolar paritesi de 1,05 ile yaklaşık 5 yılın en düşük düzeylerindeki hareketini sürdürüyor.  

Global ekonomik toparlanmaya ziyan veren Çin’de salgın önlemleri, Avrupa’da Rusya-Ukrayna savaşı gündemi ve bilhassa büyük ekonomilerdeki yüksek faiz ortamının risk algısını artırdığı görülüyor. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de bu ortamda yüzde 3,16 ile Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Dolar/TL geçen haftayı yüzde 0,6 oranında artışla 14,9494’ten kapatırken, haftaya bankalararası piyasada 14,9650’den açılış yaptı. Özgür piyasada ise sabah saatlerinde 14,9751’den süreç görürken, euro/TL ise 15,7292 düzeyinden süreç gördü.

Güçlü ABD doları altın fiyatını aşağı çekiyor

tasalar bitmiyor borsa istanbul tatil donusu yukselisini surdurur mu dunyada dolar baskisi surecek mi 3 VaLpPzT3

Memleketler arası piyasalarda spot altın fiyatı, ABD dolarının önde gelen para üniteleri karşısında son 20 yılın en yüksek düzeyinden süreç görmesinin tesiriyle yeni haftaya düşüşle başladı. 

1882 dolar/ons düzeyini aşağı kıran spot altın sabah saatlerinde Cuma gününe nazaran yüzde 0,60 kayıpla 1872,45 dolar/ons düzeyinden süreç görürken, gram altın da 900 lira düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, ABD dolarının güçlenmeye devam etmesinin spot altın fiyatın 1850 dolar/ons düzeyine kadar gerileteceğini öngörüyorlar. ABD’nin 10 yıl vadeli hazine kağıdının Kasım 2018’den bu yana görülen en yüksek düzeye çıkmasının da altın fiyatını aşağı bastırdığını belirten analistler, 1850 dolar/ons düzeyinin altına inilmesi halinde 1835 dolara kadar geri çekilme olmasını bekliyorlar. 

Spot altın için bugün birinci dayanak 1867 dolar/ons. Üst hareketlerde direnç 1899 dolar/ons düzeyinde yer alıyor.

Petrol fiyatı global iktisada yönelik kaygılarla geriledi

tasalar bitmiyor borsa istanbul tatil donusu yukselisini surdurur mu dunyada dolar baskisi surecek mi 4 vCtMgzqP

G7’nin Rusya’dan petrol alımının yasaklanması tarafında anlaştığı açıklamalarına ve AB’nin de Rusya’dan petrol alımının durdurulmasını içeren yaptırım paketi üzerinde bu hafta uzlaşacağı beklentilerine karşın petrol fiyatları geriliyor. 

Petrol fiyatlarının gerilemesinde en büyük etken dünyanın önde gelen merkez bankalarının yaptıkları ve yapmaya devam edeceklerini duyurdukları faiz artırımlarının global bir resesyonu beraberinde getireceği ve bunun petrol talebini vuracağı kaygıları. Çin de COVID-19 ile uğraş kapsamında devam eden kapatma önlemlerini petrol talebi üzerinde baskı yaratması da fiyatların aşağı taraflı bir seyir izlemelerinde rol oynuyor. 

ICE’de Brent petrolü haftaya başlarken, Cuma gününe nazaran 28 cent düşüşle 112,11 dolar/varil düzeyinde. NYMEX’de Batı Teksas petrolü de Cuma gününe nazaran 41 cent kayıpla 109,36 dolar/varilden süreç görüyor.

AB üyesi ülkeler Rusya’dan petrol alınmasına yasağı içeren yaptırım paketini bugün ve yarın tartışmaya devam edecekler. Bulgaristan, AB’nin Macaristan, Slovakya, Çekya üzere ülkelere muafiyet vermesi halinde kendisine de muafiyet tanınmasını istiyor ve muafiyet verilmez ise yeni yaptırım paketini veto etme tehdidinde bulunuyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/endiseler-bitmiyor-borsa-istanbul-tatil-donusu-yukselisini-surdurur-mu-dunyada-dolar-baskisi-surecek-mi-1066278

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu