Gündem

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder Eserlerine ‘Analiz’ Zaruriliği Getirdi!

Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü, salmonella bakterisine rastlanması nedeniyle Avrupa’da kimi ülkelerde Kinder marka eserlerin toplatılmasının akabinde, Türkiye’de ikinci bir talimata kadar bu eserlerin ithalatında yüzde 100 salmonella tahlili yapılması mecburiliği getirdi.

tarim ve orman bakanligi kinder eserlerine analiz zaruriligi getirdi 0 4jSVBb7n

Bitkisel ithalatta yetkili 44 vilayet müdürlüğüne gönderilen yazıda şu bilgilere yer verildi:

‘Avrupa Birliği Besin ve Yemde Süratli Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN’dan alınan bildirimlerde dünya genelinde Salmonella Typhimurium salgını yaşandığı, salgın kaynağının Kinder markalı çikolatalı eserleri olduğu, riskli eserler ve parti numaralarının toplatıldığı hakkında ülkemiz bilgilendirilmektedir. Alınan bildirimlerde belirtilen riskli eserler parti numarası ile birlikte resmi denetimlerin gerçekleştirilmesi maksadıyla tarafınıza iletilmektedir.’

Yazıda, ‘Salgının ülkemize sıçramasının önlenmesi gayesiyle ikinci bir talimata kadar menşe ayrımı yapılmaksızın Kinder markalı eserlerin ithalatında %100 salmonella tahlili yapılmasına karar verilmiştir’ denildi.

Salmonella tahlili yapılacak Kinder markalı eserler ortasında Kinder Sürpriz Yumurta, Kinder Küçük Eggs, Kinder Schokobons, Uovo Maxi, Kinder Mix, Kinder Circus, Kinder Happy Moments, Mix Cross Cat Kinder ve Mixed Patisserie PRA, vb. eserler yer alıyor.

10 ülkede olaylara rastlandı…

tarim ve orman bakanligi kinder eserlerine analiz zaruriligi getirdi 1 6zNckTW1

Belçika Besin ve Tüketici Eser Güvenliği Kurumu (FAVV), Kinder çikolata eserlerinde salmonella bakterisi bulunan Ferrero şirketine ilişkin fabrikayı evvelki hafta süreksiz olarak kapatmıştı.

Hollanda ve Belçika, Arlon kentindeki Ferrero çikolata fabrikasında üretilen tüm eserlerin toplatılmasına karar verdi.

Ferrero firmasının, birinci olarak 15 Aralık’taki rutin denetimler sırasında, hammadde içeren bir tank filtresinde salmonella bakterisine rastlandığını açıklaması üzerine, Belçika makamları soruşturmayı derinleştirmişti.

15 Nisan prestijiyle İngiltere’de birden fazla çocuk olmak üzere 70 salmonella hadisesine rastlandı.

Forbes mecmuasında yayınlanan 16 Nisan tarihli haberde, Kinder eserlerinden 10 ülkede birçok çocuk en az 150 kişinin etkilendiği bildirildi.

Salmonella enfeksiyonu belirtileri neler?

tarim ve orman bakanligi kinder eserlerine analiz zaruriligi getirdi 2 2wYfFNUN

Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde verilen bilgiye nazaran, salmonella bakterisinin bedene alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra şu belirtiler görülebiliyor:

  • İshal

  • Ateş

  • Bulantı

  • Kusma

  • Karında kramplar

Hastalık çoklukla 4-7 gün sürüyor ve birçok kişi tedavi olmadan düzgünleşiyor. Hastalık birtakım bireylerde ise ishal hastanın hastaneye yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabiliyor. Yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi yetersiz olan bireylerde hastalık daha önemli seyredebiliyor.

Uzmanlar, belirtilerin şiddetli seyretmesi halinde doktora gidilmesini, ayrıyeten salmonella bulaşıcı olduğundan, semptomları olan herkesin ellerini uygunca yıkamalarını ve oburlarının yiyeceklerine dokunmamalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tarim-ve-orman-bakanligi-kinder-urunlerine-analiz-zorunlulugu-getirdi-1062338

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu