Gündem

Tarikat Başkanının Açtığı Davada İsmail Saymaz’a Para Cezası

İsmail Saymaz’ın çocuk istismarından yargılandığını söylediği tarikat lideri Büreyde Öncel’e ‘hakaret’ suçlamasından yargılandığı davada 3 bin 480 TL adli para cezası verdi.

Tarikat liderinin çocuk istismarı suçundan yargılandığını söyleyen İsmail Saymaz’a para cezası verildi.

tarikat baskaninin actigi davada ismail saymaza para cezasi 0 4jENm1wV

MLSA’dan Eylem Sonbahar’ın haberine göre, tarikat lideri Büreyde Öncel’in şikayetiyle açılan davada Saymaz, 3 bin 480 TL adli para cezası vermeye hükmedildi.

Yol TV’de yayınlanan “Esas Mesele” programındaki sözlerinin iddianamede delil olarak gösterildiği Saymaz, programda Büreyde Öncel’in çocuk istismarından yargılandığını söylemişti.

İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesinde dördüncü duruşması görülen davaya Saymaz katılmazken avukatları Aslı Kazan ve Serdar Laçin hazır bulundu.

Büreyde Öncel’in avukatı Ferhat Küle’nin de katıldığı davada avukat Serdar Laçin, “Anayasa’ya aykırılık ve çekilmeye davet talebimiz var. Dosya, basit yargılama usulü ile başlamıştır. Mahkemeniz mahkumiyet kararı vermiştir. İtirazımız üzerine dava açıldı ve yargılama bu esas üzerinden devam ediyor. Hakimi çekilmeye davet ediyoruz. Savcılık görüşü de alınarak değerlendirme yapılırsa ona göre savunmamızı yapacağız” dedi.

“Haber hukuka uygun”

tarikat baskaninin actigi davada ismail saymaza para cezasi 1 DnCzmeey

Duruşma savcısı Laçin’in taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme de usul yasasında yer almadığı gerekçesiyle çekilme talebini ve AYM’ye başvuru taleplerini reddetti.

Katılan vekili Küle, “Kamu görevini ifa eden basın, ölçülülük ilkesine göre hareket etmelidir. Sanık yayınlarında cinsel istismar var gibi konuşmuştur. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Dava konusuna ilişkin 16. Asliye Ceza Mahkemesinde de dava açıldığını söyleyen avukat Aslı Kazan, “Müvekkilimin yaptığı yayın suç teşkil etmediğinden beraatine karar verilmiştir” dedi.

Katılan vekilinin Saymaz hakkındaki beraat kararını üst mahkemeye taşıdıklarını söylediği duruşmada Kazan, Büreyde Öncel’in çocuk istismarından yargılandığı dava dosyasının fiziki olarak bu davaya getirilmesi gerektiğini söyledi. Müvekkilinin gazeteci olduğunu belirten Kazan şöyle konuştu: “Yeniden böyle bir dava dosyası geldiğinde bu haberi yapmak durumundadır. Burada ceza verseniz de bu haberleri yapmaya devam edecektir. Haberi hukuka uygundur, beraat talep ediyoruz.”

Avukat Serdar Laçin de Saymaz’ın kamu yararını gözeterek görünür gerçekliğe uygun bilgileri kamuoyu ile paylaştığını söyleyerek beraat talebinde bulundu.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, isnat edilen suçu işlediğinin sabit olduğu gerekçesiyle Saymaz’ın 3480 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tarikat-liderinin-actigi-davada-ismail-saymaz-a-para-cezasi-1076157

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu