Gündem

Tanju Özcan’ın Vukuatları: Bolu Belediye Liderini İhraca Götüren Süreç

CHP’li Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, kesin ihraç istemiyle partisinin disiplin konseyine sevk edildi. Belediye lideri seçildikten sonra hem yaptıkları hem de açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Tanju Özcan’ı ihraca götüren süreçle ilgili ayrıntılar haberimizde…

Tanju Özcan’ın vukuatları

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 0 6nsaMMWj

2009 mahallî seçimlerinde Bolu Belediye Başkanlığı yarışını kaybeden Tanju Özcan, 10 sene sonra 31 Mart 2019 yılındaki lokal seçimde Bolu Belediye Lideri seçilmişti.

Başkan Tanju Özcan, misyona geldiği birinci günden bu yana yaptıklarıyla çok konuşuldu. Mülteciler için astığı afişler ve belediye meclisindeki konuşmaları toplumsal medyada uzun müddet tartışılmıştı.

Yabancılara 10 kat kıymetli su

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 1

Seçim çalışmalarında da mülteci aksisi açıklamalarıyla dikkat çeken Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı asıllı bireylerin su faturalarına ve katı atık vergisine 10 kat artırım yapıldığını duyurmuştu.

Ayrıca vilayette evlenmek isteyen yabancı uyruklular için nikah fiyatının de 100 bin lira olacağı açıklanmıştı.

Tanju Özcan alınan kararı şu biçimde savunmuştu;

‘Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İş yeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni tedbirler almaya karar verdik. Gitsinler istiyoruz. Gönderelim gitsin. Bana ‘faşist’ diyecekler. Hiç umurumda değil”

Tanju Özcan’ın aldığı bu karar sonrasında Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Belediye meclisinden geçen bu kararlar, mahkeme tarafından iptal edilmişti.

İl genelinde Arapça afişlerle davet: Dönün ülkenize!

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 2 PJwP2LkG

Tanju Özcan, vilayet genelinde panolara astırdığı Arapça yazılarla mültecilere ülkelerine dönmeleri gerektiğini duyurmuştu.

Tanju Özcan’ın isminin yazılı olduğu, ‘Bolu Belediyesi’nden süreksiz sığınmacılara son çağrı’ başlıklı Türkçe ve Arapça yazılan ilanda, şu tabirlere yer verilmişti;

“Geçici sığınmacılara sesleniyorum; 11 yıl evvel ülkemize konuk olarak geldiğinizi söylediniz. Türk milleti de kıt kaynakları ile yılardır size sahip çıkıyor. Artık bu misafirlik fazla uzadı. Ülkemizdeki ekonomik buhranı görüyorsunuz. Gençlerimiz işsiz, aileler açlık hududunun altında yaşıyor. Bu koşullarda artık sizinle paylaşacak ekmeğimiz ve suyumuz kalmadı. Geldiğiniz üzere gitme vaktiniz geldi. Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize.”

Belediyede başörtüsü polemiği

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 3 cF6ERwqu

Tanju Özcan’ın çok konuşulan olaylardan birisi de bir belediye çalışına verdiği ihtar ceza cezası olmuştu. 

Belediyede çalışan avukat H.N., Tanju Özcan’ın kendisine başörtüsü yüzünden mobing uyguladığı sebebiyle dava açmıştı.

Soruşturmanın başlamasından sonra Tanju Özcan kendisini şu formda savunmuştu;

“Tesettürle yıllarca çalışan bir belediye çalışanımız başını açtığı için bu cezayı verdim. Bu arkadaşımız daha evvel bizi tekraren şikayet etti. ‘Sayın Cumhurbaşkanım Tanju Özcan size o kadar çok kin duyuyor ki ben tesettürlüyüm diye bana mobbing uyguluyor’ diye şikayetler yazmış. Bunu yazan bir hanımefendi apansız başını açıyor. Kendisine yazılı olarak başını açması konusunda bir baskı oldu mu? diye sordum. Şahsî tercihi olduğunu söyledi. Hem başı kapalı olduğu için mobbinge uğradığını argüman ederek beni şikayet edeceksin, hem de başını açacaksın. Burada çok önemli bir siyasi kumpas vardı. Ben de başını açtığı için bu cezayı verdim.’

‘Tüp bebek’ açıklaması ile ihtar cezası almıştı

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 4 3Xc6tpvK

Tanju Özcan, Armağan Çağlayan’ın programına konuk olmuş ve orada anlattığı bir anısı reaksiyon çekmişti.

Bolu’da yanına tesettürlü bir bayanın yanaştığını söyleyen Tanju Özcan’ın reaksiyon çeken açıklaması şu haldeydi;

‘Bir açılış yapıyoruz Bolu’da acelem de var. Bir tesettürlü bayan geldi. ‘Tanju beyefendi bir mevzu var konuşabilir miyiz’ dedi. Ben de ‘Hemen Ankara’ya dönmem lazım. Özel değilse burada konuşabilir misiniz?’ dedim. ‘Sıkıntı yok’ dedi. ‘Benim bebeğim yok. Bana yardımcı olur musunuz?’ ‘Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim’ dedim. Halbuki bayan tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi o denli hususa bu türlü girince etraftakiler gülüyor. Benim bu türlü çok fazla anım var….’

Tanju Özcan, bu açıklamaları sonrasında partisinde disiplin heyetine sevk edilmiş ve ikaz cezası almıştı.

Belediye meclisinde çay atmıştı

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 5 9jqbO9eX

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yangın bölgesini ziyareti sırasında halka çay atmasından sonra, Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan da Bolu Meclisinde Ak Partililere çay atmıştı. O çay atma olayından sonra ‘Hakaret ettin’ tenkitlerine maruz kalan Tanju Özcan da mecliste, ‘Cumhurbaşkanına hakaret ettin mi demek istiyorsunuz, o da attı’ formunda karşılık verdi.

‘Evli barklı bir adamım’ açıklaması

tanju ozcanin vukuatlari bolu belediye liderini ihraca goturen surec 6 tqkcmMnO

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, belediye meclisinde bayan üyeye yönelik söylediği, “Bana niçin el sallıyorsunuz, ben evli barklı adamım ayıp oluyor” sözleri de çok konuşulmuştu.

Tanju Özcan, bu kelamları sonrasında belediye önünde protesto şovları yapan vatandaşlara da el sallayarak ve ritim tutarak karşılık vermişti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/tanju-ozcan-in-vukuatlari-chp-li-bolu-belediye-baskani-tanju-ozcan-i-ihraca-goturen-surec-1075761

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu