Sosyal Medya

Tanınan Rus platformu Apple Store’dan kaldırıldı!

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş durumu, hiç kuşkusuz insanlık açısından epey tasa verici gelişmelere sahne oluyor. Öte yandan tüm dünya, Rusya’ya karşı yansılarını göstermek için ambargo uyguluyor. Bunların başında ise teknoloji devi Apple geliyor.

Apple, Rusya’nın VKontakte (VK) platformunu App Store’dan kaldırılıyor

Rusya Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmişti. O günden bu yana teknoloji alanında birçok yaptırıma maruz kaldı. Öte yandan Rus teknoloji şirketleri de savaş ortamından olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Rusya’nın Facebook gibisi ünlü platformu VKontakte (VK), Apple Store’dan kaldırıldı.

taninan rus platformu apple storedan kaldirildi 0 LHcdm9lt

Apple, savaşın birinci aylarında Rusya’dan çıkmıştı. Rusya’ya karşı sert tutumunu sürdüren teknoloji devi yalnızca VKontakte platformunu değil şirkete ilişkin Mail.ru, VK Music ve Youla programlarını da mağazasından kaldırdı. Mevzuya ait doğrulama VK Company Ltd. şirketinden geldi.

Artık birtakım VK uygulamaları Apple tarafından engelleniyor, bu nedenle App Store’da indirilemez ve güncellenemezler. VKontakte uygulaması Apple aygıtlarda da çalışmaya devam edecek. En değerlisi akıllı telefonlara daha evvelden yüklenmiş olan VK uygulamaları çalışmaya devam ediyor.

Öte yandan Rusya, Apple’a karşı boş durmuyor. Rusya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Rostelecom, Temmuz ayının sonlarında Apple bir hücum gerçekleştirdi. Yaklaşık 12 saat boyunca Apple servislerini karıştırmayı başardı. Apple müşterileri iki gün boyunca kendi sunucuları üzerinden yönlendiren Rus şirket, Apple’ın ağ trafiğini altüst etti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/populer-rus-platformu-vkontakte-apple-storedan-kaldirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu