Gündem

Sürmene’de Heyelan: 3 Konut ve 1 Okul Toprak Altında Kaldı, 19 Mesken Boşaltıldı

Trabzon’un Sürmene ilçesinde heyelan sonucu Oylum Mahallesi’nde boş haldeki 3 mesken ile kullanım dışı okul, toprak yığını altında kaldı. AFAD, heyelan sonrası riskli bölgede bulunan 19 konutun boşaltıldığını bildirdi.

surmenede heyelan 3 konut ve 1 okul toprak altinda kaldi 19 mesken bosaltildi 0 4P3La5Yf

Trabzon’un Sürmene ilçesinde heyelan sonucu Oylum Mahallesi’nde boş haldeki 3 mesken ile kullanım dışı okul, toprak yığını altında kaldı. Mahalle yolunun ulaşıma kapandığı, 2 konutun boşaltıldığı bölgede irili ufaklı devam eden heyelan anları da kameraya yansıdı.

İlçenin yüksek kesitlerinde karın ani süratli erimesi sonucu toprağın yumuşamasıyla sabah saatlerinde Oylum Mahallesi’nde heyelan meydana geldi. Dik yamaçtan gelen heyelan, meskenler ve yolu da aşarak Küçük Dere’ye ulaştı.

Heyelanda boş halde tek katlı 3 mesken, kullanım dışı okul ve lojman toprak altında kaldı. Heyelanda toprakla dolan mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Can kaybı yok

surmenede heyelan 3 konut ve 1 okul toprak altinda kaldi 19 mesken bosaltildi 1 I8CIwUmj

Heyelanlı bölgede cep telefonuyla çekim yapan bir kişinin de ‘Koptu geliyor dağ, yol, dere kapandı. Allah korusun’ dediği duyuluyor. 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Sürmene ilçesinde heyelan sonucu boş haldeki 3 konut ile kullanım dışı okulun toprak yığını altında kaldığı Oylum Mahallesi’ne gelerek incelemelerde bulundu.

Bölgedeki duruma ait bilgi veren Vali Ustaoğlu, şu açıklamayı yaptı:

surmenede heyelan 3 konut ve 1 okul toprak altinda kaldi 19 mesken bosaltildi 2 ti4YpsVl

‘Bölgede kullanılmayan bir ilköğretim okulumuz ve 2 katlı lojmanı, yanında da 3 tane meskenimiz mevcuttu; heyelanda bunlar toprak altında kaldı. Allah’a şükür rastgele bir can kaybı yok. Konutlar esasen kullanılmıyordu, yalnızca okul lojmanında vatandaşımız çobanımız vardı. O da durumu fark edip, hayvanları ile birlikte buradan ayrılmış. Tüm takımlarımızla buradayız. Dere yatağında riskli gördüğümüz 19 vatandaşımız, kaldıkları konutlardan tahliye edildi. Bölgede 2 okulumuzu da tatil ettik. Şu an takip ediyoruz. Su kendine bir yatak buldu, kısmen su tahliyesi sürüyor. Arkadaşlarımız da takip edecek. Riskli olduğu için şu an makineli bir müdahale yapmamız kelam konusu değil. Yamaçta da tekrar devam eden bir risk kelam konusu. Tüm önlemlerimizi alıyoruz. Takip ederek önümüzdeki günlerde dere yatağındaki duruma nazaran ek tekbirleri de alacağız.’

AFAD’dan yapılan açıklamada, saat 08.00 sıralarında çok yağış, karların süratli erimesi, arazinin jeolojik yapısı ve eğime bağlı olarak heyelan meydana geldiği belirtildi.

surmenede heyelan 3 konut ve 1 okul toprak altinda kaldi 19 mesken bosaltildi 3 ig2kYHbH

Üç mesken ile kullanılmayan bir okul ve lojman binasının toprak altında kaldığı olayda, can kaybı ve yaralanmanın olmadığı kaydedilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

‘Heyelan sebebiyle Küçük Dere kapanmış olup dere yatağında su birikmeye başlamıştır. Biriken suyun dere yatağında taşkın ve sel riski oluşturması sebebiyle riskli bölgede bulunan 19 mesken boşaltılmıştır. Trabzon Valiliği uyumunda, Trabzon Vilayet AFAD ve DSİ iş birliğiyle gerekli önlemler alınarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalar devam etmektedir.Bölgedeki çalışmaları takip etmek ve uyumu sağlamak üzere Başkanlığımızdan AFAD Müdahale Dairesi Lideri ile Planlama ve Ziyan Azaltma Dairesi Lideri öncülüğünde bir AFAD takımı de Trabzon’a görevlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/surmene-de-heyelan-3-ev-ve-1-okul-toprak-altinda-kaldi-19-ev-bosaltildi-1062139

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu