Gündem

Suriyeliler ile Mahalleli Birbirine Girdi, Polis Silah Çekti! Doğankent’te Neler Oluyor?

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent mahallesi, Suriyeliler ile mahalle sakinleri ortasında yaşanan olaylar nedeniyle gündemde. 

suriyeliler ile mahalleli birbirine girdi polis silah cekti dogankentte neler oluyor 0 2TnepOSP

Son günlerde tansiyonun bir oldukça yüksek olduğu belirtilen mahallede 1 Mayıs akşamı polisin müdahalesini gerektirecek çapta olaylar çıktı.

Yaşananlara ait paylaşılan imgelerde polisin bir şahsa silahını doğrulttuğu görülüyor. ????

“Suriyelilere ilişkin meskenler tahrip edildi”

suriyeliler ile mahalleli birbirine girdi polis silah cekti dogankentte neler oluyor 1 F1tPzyb7

Adana’dan yayın yapan mahallî haber sitesi kucuksaat.com, gençler ortasında başlayan sıradan bir hengamenin büyüyerek mahalleye yayıldığını ve Suriyelilere ilişkin konutların tahrip edildiğini aktardı.

Sitenin haberinde şu tabirler kullanıldı:

‘Karataş yolu üzerinde bulunan, Adana tarımının değerli bölgeleri ortasında yer alan Doğankent’te (Mihmandar) birkaç gündür mahalleliler ile Suriyeliler ortasında yaşanan tansiyonun dozu arttı.

Geçtiğimiz günlerde Suriyeliler ile mahalle gençleri ortasında yaşanan küçük tartışma, büyüyerek devam etti.

Dün gece Bingöllü vatandaşların yoğunlukta olduğu bölgede tartışmalar büyüdü. Mahalle sakinlerinin Suriyelilere saldırması üzerine polis silahını çekmek zorunda kaldı.’

“Suriyelilerin nüfusu bizi geçti”

suriyeliler ile mahalleli birbirine girdi polis silah cekti dogankentte neler oluyor 2 gTNLhUC3

Medyascope.tv‘den Sema Kızılarslan, Doğankent Muhtarı Selahattin Fırat ve yerel gazeteci Zeynep Ordu ile görüşerek edindiği bilgileri aktardı. 

Muhtar Fırat, 1 Mayıs akşamı yaşanan olaydan sonra dört kişinin yaralandığını belirtti. İki mahalle sakininin Suriyelilere saldırdığını belirten Fırat, yaralıların hastanede olduğunu söyledi:

“Şu an hastanede olan Suriyeli bir yaralı var, üç kişi de bizim vatandaşlarımızdan yaralı. Vatandaşlar ile emniyetle birlikte konuştuk. Tekrar bir taarruz olmasın diye akşamları önlem alınacak. İki gündür yaşanan olaylar Suriyelilerin vatandaşlarımıza saldırmasından kaynaklı. Üç kişi bıçaklandı, olaylar buradan sonra gelişti. Dün de bizim vatandaşlarımız iki tane Suriyeliyi dövdü, biri hastanede. Şu an herkes kendi meskeninde, taşkınlıklar azaldı, ikna ettik vatandaşları. Türkiye’de arbede olmayan mahalle yok, kesinlikle oluyor. Suriyelilerin de yeterlisi var, berbatı var. Köyümüzde beş bine yakın kayıtlı Suriyeli, iki bin kayıtlı olmayan Suriyeli var. Şu an nüfus müdürlüğü kayıt sistemini durdurdu, kayıt yapmıyorlar zira nüfusları bizi geçti. Yerli vatandaşımızın sayısı ise beş bin 200.”

Kimi Twitter hesapları, geçtiğimiz günlerde Suriyelilerin 4 Türk vatandaşını bıçakla yaraladığını öne sürdü. Lakin bu bilgi de ajanslarda yer almadı. ????

suriyeliler ile mahalleli birbirine girdi polis silah cekti dogankentte neler oluyor 3 XNe67BMz

“Olaylar şimdilik durdu”

suriyeliler ile mahalleli birbirine girdi polis silah cekti dogankentte neler oluyor 4 5KEMQwaO

Çukurova Metropol gazetesi muhabiri Zeynep Ordu ise Doğankent’te yaşananlar ile ilgili şunları aktardı: 

“Olayın yaşandığı mahalle daha çok doğu kökenli vatandaşların oturduğu bir mahalle. Suriyeli çocuklarla ile Kürt kökenli vatandaşların çocukları bir tartışma yaşıyor. Bu tartışmadan ötürü önemli darbeler alıyor çocuklar. Sonrasında büyükler devreye giriyor. Kürt kökenli vatandaşlar da Suriyelilerin meskenini tahrip ediyorlar. Olaylar şimdilik durdu.”

Kaynak: https://onedio.com/haber/suriyeliler-ile-mahalleli-birbirine-girdi-polis-silah-cekti-dogankent-te-neler-oluyor-1065149

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu