Oyun

Steam, PayPal ve Epic Games bu ülkede yasaklandı!

Endonezya, içerik denetleme maddelerine ve lisans kurallarına uymayan şirketleri yasaklamaya başladı. Bu şirketlerin ortasında Yahoo, PayPal, Steam ve Epic Games üzere tanınan hizmetlerin olduğu tabir edildi. Endonezya’nın kurallarına uymayan firmalar artık ne yapacak?

Endonezya’dan tartışma yaratan Steam ve PayPal yasağı

Endonezya’da yürürlüğe alınan yeni maddeyle, ülkede faaliyet göstermek isteyen şirketlerin yerine getirmesi gereken birtakım zorunluluklar bulunuyor. Yasaya nazaran şirketler, ülkenin veritabanına kaydolmak ve “kamu sistemini bozan” içeriği kaldırmak zorunda. Endonezya ayrıyeten kullanıcı bilgilerine erişmek de istiyor.

steam paypal ve epic games bu ulkede yasaklandi 0 a2i5MF9V

Google, Meta ve Amazon üzere dev firmaların ülkede faaliyet göstermek için bu kurallara uyduğu ve veritabanına kaydolarak lisans aldığı tabir edildi. Lakin Yahoo, PayPal ve Steam dahil onlarca şirket ise yasaya uymayacak üzere görünüyor.

Konuyla ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan Endonezya Bağlantı Bakanlığı yetkilisi Semuel Abrijani Pangerapan, yasaklanan firmalarının tamamına kapının açık olduğunu söyledi. Kurallara uymayan şirketlerin lisans alarak faaliyete geçebileceğini tabir etti.

Ülkede Valve (doğal olarak Steam) erişim yasaklandığı için Dota2 ve Counter-Strike üzere tanınan oyunlar oynanamıyor. Ayrıyeten Epic Games’in yasaklanmasına bağlı olarak Fortnite sunucuları da devre dışı bırakıldı. Emsal halde ödeme devi PayPal’e erişim kapatıldı ve binlerce hür çalışan ortada kaldı.

steam paypal ve epic games bu ulkede yasaklandi 1

PayPal, Epic Games ve Valve üzere devlerin Endonezya’daki faaliyetlerine devam edip etmeyeceği ise bilinmeyen. Fakat binlerce kullanıcı şimdiden yansılarını Twitter’dan göstermeye başladı. Şirketlerin Endonezya hükümetiyle bağlantıya geçtiğini de belirtelim.

Peki siz Steam PayPal yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/steam-paypal-ve-epic-games-bu-ulkede-yasaklandi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu