Sıradaki içerik:

Netflix Ekran Kilidi Geldi! Artık Yanlışlıkla Dokunmak Yok

e
sv

Spotify’dan Çok Faydalı Yeni Öneri Özelliği Geliyor

avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Spotify özellikle son birkaç yıl içinde ücretli aboneliğe sahip olan kullanıcı sayısını önemli oranda artırmış durumda. Tecrübeli şirket, bu sebepten ötürü her geçen gün yeni özellikler eklediği bünyesine işlevsel bir öneri özelliği daha getiriyor.

Kullanıcılar, bu kapsamda rekor dinlenmeye ulaşan Spotify Podcast yayınlarına artık daha kolay bir şekilde ulaşabilecek. Böylece Spotify podcast öneri özelliği sayesinde kıyıda köşede kalmış olan yayınlar kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Spotify podcast öneri özelliği geliyor

Normalde popüler müzik ve podcast dinleme kategorisinde yalnızca şarkı listesi için öneriler yapan Spotify, artık bu yayınları için de bir öneri sistemi getiriyor.

Müzik öneri özelliği gibi kullanıcılarının istekleri ve dinledikleri parçalar üzerinden algoritmaya dayanarak öneri yapacak olan bu sistem, çoğu kişi tarafından fark edilmeyen podcast yayınlarını da canlandırabilir gibi duruyor.

Spotify, podcast bulma sorununu çözmeye çalışırken aynı zamanda podcast’lerin yeni kitlelere ulaşmasına da yardımcı olmak adına çaba harcıyor. Şirket şu an için ABD, Almanya, İsveç, İngiltere, Meksika ve Brezilya olmak üzere toplam 6 ülkenin vatandaşlarına yeni çalma listelerini sunmaya başladı.

Haftalık üç çalma listesi yayımlayacak olan Spotify, bunları “Haftanın En İyi Podcast’leri” gibi bir öneri başlığı altında toplamayı planlıyor.

İşinin ehli olan kişiler tarafından hazırlanacağı belirtilen bu podcast listeleri, her ülke için yerelleştirilerek paylaşılacak. Örneğin Türkiye seçeneğine tıkladığınızda Türkiye’deki podcast yayınlarından oluşan listeler ile karşılaşabileceksiniz.

Peki Spotify’ın bu özelliği başlatmasındaki amaç ne? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit: Kullanıcıların Spotify podcast öneri özelliği ile sunulacak olan çalma listeleri sayesinde burada daha çok vakit geçirmesini sağlamak.

Hiç podcast dinlememiş olan kişileri de bu tarz yayınlar ile tanıştırmak isteyen Spotify, bu özelliği geçen yıldan beri test ediyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.