Spotify Aktif Kullanıcı Sayısı 299 Milyona Yükseldi

4 dk


Dünyanın en tanınmış online müzik platformu Spotify, 2020 yılının ikinci çeyreği amacıyla mali raporlarını açıkladı. Spotify doğrulusunda oluşturulan açıklamalarda Spotify Premium abone adedinin 138 milyon bulunduğu ifade ediliyor. Şirketin ikinci çeyrekteki net geliri ise 1.89 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İnternet tüketiminin yaygınlaşmasıyla beraber hayatımıza giren yeniliklerden bir tanesi de online müzik platformları oldu. Kullanıcılar, bu platformlar yardımıyla müzikleri tek tek indirip akıllı telefonlarına aktarmaktan kurtuldular. Çünkü çok cüzi miktarlar talep eden platformlar, kullananlara sınırsız müzik keyfi sunuyorlar. Çevrimiçi müzik platformları denince de akla ilk olarak, hiç kuşkusuz Spotify geliyor.

Spotify yetkilileri, bugün düzenledikleri bir toplantıda 2020’nin ikinci çeyreğinin nasıl geçtiğine dair birtakım sayılar açıkladılar. Spotify doğrulusunda oluşturulan açıklamalarda, platformun ücretli abone adedinin beklentilerden yüksek miktarda arttığı ifade edildi. Fakat şirket, buna karşın gelirler ve kar konusu ile alakalı hedeflerine ulaşamadı.

Spotify doğrulusunda oluşturulan açıklamalara göre platformun aylık kullanıcı adedi 299 milyona yükseldi. Bu da Spotify’ı aktif kullanan tüketicilerde yüzde 29 oranında yükselişin bulunduğunu gösteriyor. Platform, 2020’nin ikinci çeyreğinde ise dünya çapında 8 milyon yeni abone kazandı. 8 milyon yeni abone, Spotify’ın yeni abone miktarının senelik bazda yüzde 27 artırdığını gösteriyor. Açıklanan son sayılara göre Spotify Premium kullanıcılarının adedi, 138 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Yetkililer doğrulusunda oluşturulan açıklamalarda, işletme giderlerinin ve hisse senetleri ile alakalı giderlerdeki yükselişin yüzde 48 bulunduğu belirtiliyor. Reklam gelirlerinde de yüzde 21 oranında kayıp yaşanan Spotify, bu düşüşün asli nedeninin koronavirüs pandemisi bulunduğunu ifade ediyor. Yetkililere göre 30 Haziran tarihi itibarıyla da platform, COVID-19 salgını öncesindeki kullanım ve reklam seviyelerine ulaşmış durumda.

Spotify, gelişen süreçler amacıyla kullanıcı sayılarındaki beklentilerine de değindi. Yetkililer doğrulusunda oluşturulan açıklamalara göre Spotify, bir ileri çeyrek sonucunda 317 milyon seviyesinde aktif kullanıcıya sahip olacak. Bu kullanıcıların 144 milyon kadarınınsa Spotify Premium aboneleri olacağı ön görülüyor. Şirkete göre bir ileri çeyrekte de platformun kullanıcı ve Premium abone adedinda ciddi artışlar yaşanacak.

Spotify, abone miktarını artırsa bile gelir gider dengesini dilenen civarda kuramadı

Spotify, 2020’nin ikinci çeyreği amacıyla amaçladığı zararı tutturamadı. Hatta aradaki beklentilerle net neticeler arasındaki fark, 126 milyon euro olarak gerçekleşti. Spotify, bu zararın ardındaki en büyük nedenin “sosyal masraflar” bulunduğunu ifade ediyor. Spotify’ın sosyal masraflardan kastettiği şeyse Spotify’ın detaylı ülkelerde hisse senedi değerleri nedeniyle ödediği tazminatlar ve birtakım tekrar birtakım ülkelerdeki çalışanların maaşları (ve başka giderleri).

Spotify’ın açıkladığı neticeler, edilen zararlardaki artışlara karşın Spotify amacıyla olumluymuş gibi görünüyor. Çünkü şirket, platforma büyük yatırımlar yapıyor ve bu yatırımlar, kullanıcılar doğrulusunda da kısa bir sürede benimseniyor. Genellikle de Spotify’ın ünlü isimlerle meydana getirdiği podcast yayınları, kullanıcıları mest ediyor. Spotify’a göre podcast dinlenme oranları, senelik bazda üç haneli oranlarda yükselmeye devam ediyor.
Spotify yetkilileri, gerçekleştirdikleri açıklamalarda şirketin gelir gider tablosunu da açıkladılar. Yapılan açıklamalarda Spotify’ın, 2020’nin ikinci çeyreğinde 1.89 milyar dolar gelirinin bulunduğu ve bu gelirin senelik orandaki yükselişinın yüzde 13 bulunduğu ifade edildi. Fakat şirket, net zararının 356 milyon euroya yükseldiğini ifade ediyor. Bu zararın nedenlerinden bir tanesi, Spotify Premium kullanıcılarından gelen gelirin senelik bazda yüzde 9 azalması.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

57
7 Paylaşım, 57 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir