Yaşam

Spor ve İş Hayatında Uyum Nedir, Ne Demek?

Uyum nedir üzere soruyla karşılaştığımız vakit hepimizin aklına kimi karşılıklar gelir ve gözümüzün önünde birtakım imajlar canlanır. Bu imajlar ve fikirler herkes için değişiklik gösterse bile sonu birebirdir; muvaffakiyet. İster iş hayatında olsun ister spor hayatında olsun; bir işi tamamlamak için gerekli uyuma sahip olan bireyler ya da kümeler kesinlikle sonunda hedefledikleri muvaffakiyete ulaşacaklardır.

Koordine bir atletin hiçbir kası uyumaz, koordine bir iş kümesinde hiçbir çalışan tembellik etmez. Tıpkı anda, emsal bir güçle çalışırlar ve olağanda tahminen çok daha güç tamamlanacak bir misyonun üstesinden muvaffakiyetle gelirler. Elbette bu o denli kolay bir iş değil, uyum marifetinizi geliştirmek için de özel bir uğraş sarfetmeniz gerekiyor. Gelin uyum nedir, ne demek sorusu üzerinden bu eşsiz marifet hakkında bilmeniz gereken ayrıntılara yakından bakalım.

Uyum nedir? Spor ve iş hayatında uyum

Uyum nedir?
Beden uyumu nedir?
Beden uyumu nasıl geliştirilir?
İş hayatında uyum nedir?
İş uyumu sağlama prosedürleri
Planlama uyumu
Örgütlenme uyumu
Kadrolama uyumu
Yönlendirme uyumu
Denetim uyumu

Temelden başlayalım; uyum nedir?

Eşgüdüm ya da eş ahenk olarak da isimlendirilen uyum; belirlenen bir maksada ulaşmak için yapılacak farklı işler ortasındaki temasın ve bağlantının, nizamlı ve uyumlu olmasını sağlamaktır. Kişisel işlerde bu ahengi kişi kendi kendine sağlayabilirken küme ile yapılan işlerde bu ahenk, takımdaki bireyler ve önder tarafından sağlanmalıdır.

Hem spor hem de iş gibisi bir aktivite olduğu için halat çekme oyunundan örnek verelim. 10 kişilik bir küme tüm gücüyle halat çekiyor ve karşı ekibi çamura düşürmeyi hedefliyor. 10 kişilik bu takım, başkanın komutları ile tıpkı anda halatı çekerken birebir vakitte iç uyumlarını sağlayarak bacak ve kol kaslarını tıpkı anda kullanmalıdırlar. İşte uyum tam olarak budur.

Beden uyumu nedir?

spor ve is hayatinda uyum nedir ne demek 0 7RTYpvlC

Beden uyumu, bedendeki tüm kasların yapılacak aksiyon için uyumlu bir biçimde çalışması demektir. Yapılacak aksiyona nazaran hangi kasların, hangi güçte kullanılacağı ve bir sonraki harekete hazır olmak için hangi kasların o an dinlendirilmesi gerektiğinin karşılığı uyumda zımnidir.

Beden uyumu gelişmiş bir sportmen, beklenmedik olaylar karşısında serinkanlı yansılar verebilir. Futbol üzerinden örnek vermek gerekirse tam o an pas atacağınız arkadaşınızın önü kesildiği vakit topu biraz daha ileri sürüp onun boşa çıkmasını beklemek ya da boşta olan başka arkadaşınızı yakalamak, uyum hüneri sonucu yapılacak bir aksiyondur.

Elbette beden uyumuna beyin çalışması da dahildir. Aslında beden uyumunu içselleştirmiş olan bir zihin; sürat, kuvvet, dayanıklılık üzere temel motor marifetleri de çok daha süratli geliştirir. Örneğin imtihan çekmek bile düzgün bir uyum hüneri ile mümkündür zira birebir anda hangi kasların çalışacağının karar veren zihniniz, bunu koordineli kas buyrukları sayesinde gerçekleştirir.

Beden uyumu nasıl geliştirilir?

spor ve is hayatinda uyum nedir ne demek 1 BRRcX37G

 • Kolay hareketleri uygulamaya çalışarak başlayın.
 • Kolay hareketleri geliştirdikçe karmaşık hareketlere geçin.
 • Özgüveninizi adım adım yükseltin.
 • En kolay hareketleri bile evvel yavaş yapın.
 • Koordine marifetiniz geliştikçe hızlanın.
 • Bacak ve kolları karşıt taraflara hareket ettirmek üzere zorlayıcı hareketler yapın.
 • Yeni başladıysanız kendinizi fazla yormayın.
 • Setler ortasında gereğince dinlendiğinizden emin olun.
 • Günde 15 dakikadan fazla uyum çalışması yapmayın.
 • Uyum çalışmalarına vücudunuz ve zihniniz yorgun değilken başlayın.

Beden koordinasyonunuzu geliştirmek için dikkat etmeniz gereken temel noktalar bu halde. Yaptığınız spor kısmına nazaran uygulamanız gereken uyum hareketleri farklılık gösterecektir. Bu nedenle bu tıp idmanlara geçmeden evvel o spor kolunda uzman bir şahıstan ve gerekirse hekiminizden tavsiyeler almayı ihmal etmeyin.

Artık başka pencereden bakalım: İş hayatında uyum nedir?

spor ve is hayatinda uyum nedir ne demek 2

İş uyumu; bir iş yerindeki çalışanların ya da bir proje grubunun, ortak bir gayeye ulaşmak maksadıyla birlikte ve bir bütün olarak senkronize biçimde çalışmaları demektir. İş uyumu için çalışanların ferdî uğraşları son derece kıymetli olsa da kelam konusu senkronizasyonu sağlayacak olan kişi yönetici ya da takım başkanıdır.

Takım uyumunu sağlayacak olan kişinin idare, planlama, organize etme, kadrolama, yönlendirme ve denetim üzere temel idare araçlarına son derece hakim olması gerekir. Bu açıdan baktığımız vakit idare demek, aslında uyumu sağlamak demektir. İkisini birbirinden başka düşünmek son derece güç.

Bir orkestra şefinin koca bir müzik topluluğunu yönetmesini de, küçük bir grubun yeni proje için hazırladıkları sunumu da iş uyumu için örnek verebiliriz. İş uyumu sağlayacak kişinin karşısında farklı yeteneklere, farklı motivasyonlara ve farklı fikirlere sahip beşerler vardır. Tüm bu insanları hakikat amaca yönlendirmek, düzgün bir yöneticinin alameti farikasıdır.

İş uyumu sağlama yolları:

 • Planlama uyumu
 • Örgütlenme uyumu
 • Kadrolama uyumu
 • Yönlendirme uyumu
 • Denetim uyumu

spor ve is hayatinda uyum nedir ne demek 3 taStNCN2

Planlama uyumu:

Planlama yoluyla sağlanan uyum sürecinde farklı etmenlerin nasıl bir ortaya geleceğinin modeli yapılır. Son plana ulaşmadan evvel mevzu hakkında tartışmalar ve fikir alışverişleri yapılarak pek çok farklı plan tek tek elenir ve en sonunda tam bir uyum sağlayacak olan plan üzerinde anlaşılır.

Örgütlenme uyumu:

İş dünyası uzmanlarına nazaran uyum, örgütlenmenin en temel adımıdır. Üst seviyede olan bir yönetici, sorumlu olduğu öbür çalışanları düzgün tanımalı ve onlara, yeteneklerine uygun vazifeler vermelidir. Kimin, neyi, nasıl, nerede, ne vakit yapacağını bildiği bir kümenin tüm çalışmaları aksamayan bir koordine izleyecektir.

Kadrolama uyumu:

Bir yönetici ya da takım önderi birinci olarak elindeki yetenekleri keşfetmeli ve yanlışsız halde örgütlemelidir. Lakin çok daha fazlasına muhtaçlık duyulduğunu anladığı vakit gerekirse takımdakileri dışarı çıkararak yeni bireyleri takıma almalı ve aksamayan bir uyum modeli yakalamalıdır.

Yönlendirme uyumu:

Her ne kadar son yıllarda yöneticiler çalıştığınız yerin bir iş yeri değil bir aile olduğunu söyleseler de inanmayın. Tüm iş yerlerinde bir ast üst bağlantısı vardır. Şayet üst durumda olan kişi, astı olan bireye rehberlik yaparak ve talimatlar vererek yönlendirmiyorsa o takım ne koordine bir formda çalışır ne de hedefledikleri muvaffakiyete ulaşır.

Denetim uyumu:

Koordine çalışma sonucu ulaşılacak gaye şayet uzun vadeli bir gaye ise öncesinde daha kısa vadeli maksatlar konularak denetim düzeneği geliştirilmelidir. Yönetici, kısa vadeli maksatlar geliştirmeli ve maratonun her 100 metresinde neler olduğunu denetim etmelidir. Denetim sisteminin ortadan kalktığı durumlarda uyum da aksayacaktır.

İş dünyasında ve spor hayatında muvaffakiyetin kapılarını açan uyum nedir, nasıl geliştirilir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Uyguladığınız uyum gelişme formüllerini ve bahis hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.webtekno.com/koordinasyon-nedir-ne-demek-h122771.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu