Gündem

SPK Lideri Değişti: Misyon Müddeti Dolan Bank Asya Kökenli Taşkesenlioğlu Veda İletisinde Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak Sermaye Piyasası Konseyi Lideri değişti. SPK Başkanlığına, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun vazifesi müddeti uzatılmayarak yerine yardımcılarından İbrahim Ömer Gönül, lider vekilliğine ise Mutalip Ünal atandı.

Vazife müddeti dolan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, karar açıklanmadan saatler öncesinde toplumsal medya hesabından veda paylaşımı yaptı.

spk lideri degisti misyon muddeti dolan bank asya kokenli taskesenlioglu veda iletisinde ne dedi 0 As2bkLqZ

1964 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Kısmından 1985 yılında mezun oldu. Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans kısmında Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra hala aynı üniversitede İşletme İdaresi Ana Bilim kolunda doktora eğitimine devam etmektedir.

İş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi’nde başladı. 1988-1996 yılları ortasında Faisal Finans Kurumu A.Ş.’de Baş Uzman, 1996 yılı Ekim ayında göreve başladığı Asya İştirak Bankası A.Ş.’de sırasıyla, Proje Pazarlama Müdür Yardımcılığı, Merter ve Sultanhamam Şube Müdürlüğü, Genel Müdürlük Kredi Tahsis Ünite Müdürlüğü ile Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcılığı vazifelerinde bulundu. 30.03.2012 tarihinde T. Vakıflar Bankası T.A.O. İdare Konseyi üyeliğine seçilen Taşkesenlioğlu, T. Vakıflar Bankası T.A.O. Kontrol Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı ile birlikte Kredi Komitesi Yedek üyeliği, 20.04.2012 – 07.02.2014 tarihleri ortasında Vakıf Portföy İdaresi A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri A.Ş. İdare Konseyi Lider Vekili ve Vakıf Menkul Değerler Yatırım İştiraki A.Ş. İdare Şurası Lider Vekili vazifelerini yürüttü. 07.02.2014 – 08.06.2017 tarihleri ortasında Türkiye Halk Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlüğünün yanı sıra Şubat 2014 – Nisan 2018 tarihleri arasında Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş. İdare Şurası Lideri, Nisan 2015 – Haziran 2017 tarihlerinde Halk Sigorta A.Ş. İdare Şurası Lideri, Ağustos 2016 – Ağustos 2017 tarihleri ortasında da Halkbank Beograd A.D. İdare Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu. 17.04.2018 tarihinde Sermaye Piyasası Heyeti lideri olarak atanan Ali Fuat Taşkesenlioğlu evli ve 3 çocuk babasıdır.

Taşkesenlioğlu, veda paylaşımında şunları söyledi:

spk lideri degisti misyon muddeti dolan bank asya kokenli taskesenlioglu veda iletisinde ne dedi 1

pbs.twimg.com

İbrahim Ömer Gönül, 2014’ten bu yana SPK Lider Yardımcılığı vazifesini yürütüyordu.

spk lideri degisti misyon muddeti dolan bank asya kokenli taskesenlioglu veda iletisinde ne dedi 2 BGXjamd1

1973 yılında Ankara’da doğan Bilkent İktisat kısmında lisans eğitimini tamamlayan Gönül, yüksek lisans eğitimini Atılım Üniversitesi İşletme kısmında aldı. İş hayatına Şekerbank’ta Fon İdaresinde para piyasaları uzman yardımcısı olarak başladı. 2004 yılında SPK’da vazifeye başlayan Gönül, Kurumsal Yatırımcılar Dairesi, İşçi Müdürü ve Daire Lider Yardımcılılğı misyonlarında bulunarak 2014 yılında bakan yardımcılığına getirildi. Eski Ulusal Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün oğlu olan yeni lider, uygun derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/spk-baskani-degisti-gorev-suresi-dolan-bank-asya-kokenli-taskesenlioglu-veda-mesajinda-ne-dedi-1061987

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu